Ruski Targ w Opolu. Teren po targowisku przy ul. Reymonta zarasta. Mieszkańcy oczekują zagospodarowania. Jak tam kiedyś było?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Ruski Targ w Opolu. Teren dawnego targowiska zarasta. Miasto zapowiada adaptację, ale nie wiadomo kiedy on nastąpi.
Ruski Targ w Opolu. Teren dawnego targowiska zarasta. Miasto zapowiada adaptację, ale nie wiadomo kiedy on nastąpi. Piotr Guzik
- Ponad 7 lat temu zamknięto Ruski Targ przy ul. Reymonta. Wedle ostatnich obietnic miał być udostępniony mieszkańcom, a nic się tutaj nie dzieje - skarżą się opolanie. Ratusz deklaruje, że planuje adaptację terenu po targowisku, ale konkretów w tej sprawie nie podaje.

Targowisko "Centruś" - powszechnie określane mianem Ruskiego Targu - działało pomiędzy kamienicami przy ul. Reymonta od początku lat 90.

Targowisko było popularne, miało bowiem renomę miejsca, w którym można dostać prawie wszystko. W 2012 roku miasto podjęło jednak decyzję, że targ zostanie zlikwidowany. Ratusz nie chciał inwestować w modernizację.

Ostatecznie handel w tym miejscu zakończył się na początku 2013 roku. Część kupców przeniosła się do pawilonów na Cytrusku oraz do nowych pawilonów przy ul. Targowej, gdzie powstało targowisko Centrum (nie działa od początku od 2020 roku).

Od czasu zamknięcia targowiska "Centruś" jego teren pozostaje niezagospodarowany. Przez kilka lat można tam było swobodnie wejść, a niektórzy parkowali w tym miejscu samochody. Utworzenie tam parkingu było zresztą jednym z wariantów wykorzystania tej przestrzeni.

Przez pewien czas ratusz rozważał też wystawienie terenu po Ruskim Targu na sprzedaż. Za to okoliczni mieszkańcy domagali się utworzenia tam przestrzeni rekreacyjnej.

- I tak, od ponad siedmiu lat, nic się tutaj nie dzieje. Targowisko pozostaje wygrodzone, a korzysta na tym tylko coraz bujniejsza roślinność - skarżą się opolanie. - Same drzewa można byłoby zostawić, ale to miejsce aż prosi się o przeróbki - dodają.

Budynek miał ponad 2600 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. 1800 m kw. miała powierzchnia magazynowa. Kolejnych 2000 m kw. powierzchni zajmowały pomieszczenia administracji, sanitariaty oraz ciągi komunikacyjne.

Dom towarowy Ziemowit w Opolu. W PRL można tutaj było dostać...

Daria Strąk z biura prasowego ratusza przekonuje, że ratusz nie zapomina o przestrzeni przy ul. Reymonta. - Prowadzone są rozmowy, by uregulować kwestie własnościowe na całym kwartale przy ulicach Reymonta i Ozimskiej. Około 1/3 tego obszaru jest w rękach prywatnych. Mowa o kilku osobach - mówi.

- Być może do końca roku uda się ten temat domknąć. Są plany, by zrewitalizować cały ten teren zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, tak jak udało się to zrobić na i przy ulicy Krakowskiej, gdzie uporządkowano teren i stał się atrakcyjną przestrzenią - przekonuje Daria Strąk.

Ile może kosztować rewitalizacja tego terenu? Jaki jest projekt? Co miałoby tam powstać? Na te pytania urząd miasta na razie nie udziela odpowiedzi. - Koncentrujemy się na uregulowaniu spraw własnościowych. Dopiero po spełnieniu tego warunku będzie można konkretyzować plany - stwierdza Daria Strąk.

Ruski Targ w Opolu - zobacz wideo z rozbiórki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska