Rusza budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Jak będzie przebiegała trasa? Zobacz mapy i zdjęcia

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Obwodnica rozpocznie się od ostrego zakrętu alei Armii Krajowej w pobliżu osiedla Piastów. Pierwszy most przerzuci drogę nad rzeką Kłodnicą, kolejny nad Kanałem Gliwickim.
Obwodnica rozpocznie się od ostrego zakrętu alei Armii Krajowej w pobliżu osiedla Piastów. Pierwszy most przerzuci drogę nad rzeką Kłodnicą, kolejny nad Kanałem Gliwickim. Tom
Wojewoda opolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację budowy północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40. To oznacza, że mogą ruszyć prace budowlane na jednej z kluczowych inwestycji drogowych w regionie.

Kończą się prace przygotowawcze do budowy północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. W ostatnich miesiącach opracowywany był m.in. projekt wykonawczy, który uszczegółowił rozwiązania przyjęte w projekcie.

Wojewoda opolski wydał właśnie decyzję o zezwoleniu na realizację budowy północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40.

Uprawnia ona Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do rozpoczęcia robót budowlanych jednej z kluczowych inwestycji drogowych na terenie województwa.

Prace budowlane ruszą w ciągu kilku najbliższych tygodni. Znamy już dokładny przebieg drogi.

Obwodnica rozpocznie się od ostrego zakrętu alei Armii Krajowej w pobliżu osiedla Piastów. Pierwszy most przerzuci drogę nad rzeką Kłodnicą, kolejny nad Kanałem Gliwickim.

Rusza budowa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Jak będz...

Obwodnica rozpocznie się od ostrego zakrętu alei Armii Krajowej w pobliżu osiedla Piastów. Pierwszy most przerzuci drogę nad rzeką Kłodnicą, kolejny nad Kanałem Gliwickim.

200 metrów za kanałem powstanie wiadukt nad ulicą Nowowiejską. Następnie obwodnica minie bokiem osiedle Lenartowice i przetnie ulicę Nałkowską na wysokości lasu (droga na Cisową).

Kolejny wiadukt powstanie nad ulicą Szpaków łączącą Cisową z Miejscem Kłodnickim. Za tym drugim osiedlem z obwodnicy odejdzie "łącznik, który poprowadzi do zakładów w Blachowni. Potem obwodnica połączy się jeszcze z ulicą Sławięcicką i minie Sławięcice oraz Ujazd. Potem poprowadzi w kierunku autostrady A4.

W sumie w ramach inwestycji powstanie:

  • 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt)
  • 4 ronda.
  • przebudowane zostaną odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą,
  • powstaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju z portem rzecznym na Odrze oraz węzłem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu.

Obwodnica usprawni ruch w kierunku węzłów autostradowych A4 Opole Południe, Kędzierzyn-Koźle i Pyskowice oraz poprawi dostępność przyległych terenów do autostrady A4.

Po jej oddaniu z ulic miejskich zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych z Zakładów Azotowych w Kędzierzynie Koźlu. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w korytarzu i w sąsiedztwie korytarza obwodnicy i DK40 oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim.

W przyszłym roku sporo będzie się również działo na drogach wojewódzkich Opolszczyzny. - Na wiosnę chcemy zakończyć budowę obwodnicy Dobrodzienia, tak naprawdę została nam już do ułożenia na całym sześciokilometrowy odcinku ostatnia warstwa nawierzchni - mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Drogi Opolszczyzny 2020. Te trakty będą budowane i przebudow...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska