Opolski festiwal klasyki to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Publiczność zobaczy siedem przedstawień konkursowych - najlepszych w polskich teatrach inscenizacji narodowej klasyki.
Już po raz trzeci opolskie Konfrontacje powiązane są ściśle z trwającym przez cały rok konkursem „Klasyka Żywa”. Po obejrzeniu 38 przedstawień z całej Polski, Komisja Artystyczna do finału konkursu, który odbędzie się w Opolu, wybrała najlepszych siedem, które w ramach OKT będą walczyć o nagrody.
W programie - oprócz inauguracyjnego „Garbusa” opolscy teatromani zobaczą: „Wykład” Mickiewicza z Teatru Wierszalin, „Śmierć białej pończochy” Pankowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Ferdydurke” Gombrowicza z teatru w Radomiu, „Pana Tadeusza” Mickiewicza z Teatru Nowego w Poznaniu, „Zemstę” Fredry z rzeszowskiej „Maski”. Festiwal zakończy w niedzielę, 14 kwietnia „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego w Poznaniu. Po tym przedstawieniu jury ogłosi werdykt.
- Podczas Konfrontacji zapoznajemy widzów z zapomnianymi lub rzadko wystawianymi dziełami klasyków, pokazujemy ich wartość artystyczną i historyczną. Mamy nadzieję zarazić widzów nie tylko klasyką, ale teatrem w ogóle jako sposobem na czerpanie emocji, dyskusję i otwarcie się na kulturę na żywo. Bo zgodnie z naszym tegorocznym hasłem „potrzeba klasyki” - mówił na konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.
Konkurs i zmagania o nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego to najważniejsze wydarzenie festiwalu, ale organizatorzy zaplanowali też wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest „klasyka czytana” - performatywne prezentacje klasycznych dramatów.
Hasło tegorocznych Konfrontacji brzmi „Potrzeba Klasyki”. Chcą zarazić widzów teatrem jako sposobem na czerpanie emocji
Grupa Miłośników Teatru, amatorów pracujących pod opieką aktora Leszka Malca przeczyta komedię Franciszka Bohomolca „Czary”. Będzie okazja zobaczyć, co bawiło naszych przodków w XVIII w. Młodzi reżyserzy podjęli się wyreżyserowania „Drugiego pokoju” Herberta i „Emigrantów” Mrożka - dziś uznawanych już za klasykę polskiej dramaturgii.
Będzie też coś dla najmłodszych - kielecki „Kubuś” pokaże „Małego Tygrysa Pietrka”.
Spacerownik teatralny to okazja do poznania najważniejszych miejsc i historii teatralnego Opola.
Zaplanowano także dwa wydarzenia plastyczne. Wystawa „40/250. Plakaty i premiery” opowiada dzieje polskiego teatru łącząc go z wybitnymi dziełami polskich plakacistów. Wystawa prac finalistów i uczestników IV Konkursu Fotografii Teatralnej odpowie na pytanie, gdzie dzieje się teatr.
Codziennie po zakończeniu przedstawień w foyer Teatru Kochanowskiego będzie można posłuchać na żywo muzyki alternatywnej.
Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Koszt OKT - współfinansowanych przez samorząd województwa opolskiego to ponad 700 tys. zł.
Zobacz: FLESZ unijna dyrektywa o prawach autorskich
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…