Ruszają Opolskie Konfrontacje Teatralne 2019. Festiwal potrwa do 14 kwietnia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
„Garbus” w reżyserii Marka Fiedora otworzy dziś Konfrontacje.  Zobaczymy zagadkowy dramat Sławomira Mrożka o rozpadzie więzi między ludźmi i świata wokół nich.
„Garbus” w reżyserii Marka Fiedora otworzy dziś Konfrontacje. Zobaczymy zagadkowy dramat Sławomira Mrożka o rozpadzie więzi między ludźmi i świata wokół nich. wrocławski teatr współczesny
„Garbus”, rzadko wystawiana sztuka Sławomira Mrożka, z Wrocławskiego Teatru Współczesnego otworzy we wtorek konkursowy maraton w ramach 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych - Klasyka Żywa. Festiwal potrwa do 14 kwietnia. Biletów już nie ma.

Opolski festiwal klasyki to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Publiczność zobaczy siedem przedstawień konkursowych - najlepszych w polskich teatrach inscenizacji narodowej klasyki.

Już po raz trzeci opolskie Konfrontacje powiązane są ściśle z trwającym przez cały rok konkursem „Klasyka Żywa”. Po obejrzeniu 38 przedstawień z całej Polski, Komisja Artystyczna do finału konkursu, który odbędzie się w Opolu, wybrała najlepszych siedem, które w ramach OKT będą walczyć o nagrody.

W programie - oprócz inauguracyjnego „Garbusa” opolscy teatromani zobaczą: „Wykład” Mickiewicza z Teatru Wierszalin, „Śmierć białej pończochy” Pankowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Ferdydurke” Gombrowicza z teatru w Radomiu, „Pana Tadeusza” Mickiewicza z Teatru Nowego w Poznaniu, „Zemstę” Fredry z rzeszowskiej „Maski”. Festiwal zakończy w niedzielę, 14 kwietnia „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego w Poznaniu. Po tym przedstawieniu jury ogłosi werdykt.

- Podczas Konfrontacji zapoznajemy widzów z zapomnianymi lub rzadko wystawianymi dziełami klasyków, pokazujemy ich wartość artystyczną i historyczną. Mamy nadzieję zarazić widzów nie tylko klasyką, ale teatrem w ogóle jako sposobem na czerpanie emocji, dyskusję i otwarcie się na kulturę na żywo. Bo zgodnie z naszym tegorocznym hasłem „potrzeba klasyki” - mówił na konferencji prasowej Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Konkurs i zmagania o nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego to najważniejsze wydarzenie festiwalu, ale organizatorzy zaplanowali też wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest „klasyka czytana” - performa­tywne prezentacje klasycznych dramatów.

Hasło tegorocznych Konfrontacji brzmi „Potrzeba Klasyki”. Chcą zarazić widzów teatrem jako sposobem na czerpanie emocji

Grupa Miłośników Teatru, amatorów pracujących pod opieką aktora Leszka Malca przeczyta komedię Franciszka Bohomolca „Czary”. Będzie okazja zobaczyć, co bawiło naszych przodków w XVIII w. Młodzi reżyserzy podjęli się wyreżyserowania „Drugiego pokoju” Herberta i „Emigrantów” Mrożka - dziś uznawanych już za klasykę polskiej dramaturgii.

Będzie też coś dla najmłodszych - kielecki „Kubuś” pokaże „Małego Tygrysa Pietrka”.

Spacerownik teatralny to okazja do poznania najważniejszych miejsc i historii teatralnego Opola.

Zaplanowano także dwa wydarzenia plastyczne. Wystawa „40/250. Plakaty i premiery” opowiada dzieje polskiego teatru łącząc go z wybitnymi dziełami polskich plakacistów. Wystawa prac finalistów i uczestników IV Konkursu Fotografii Teatralnej odpowie na pytanie, gdzie dzieje się teatr.

Codziennie po zakończeniu przedstawień w foyer Teatru Kochanowskiego będzie można posłuchać na żywo muzyki alternatywnej.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Koszt OKT - współfinansowanych przez samorząd województwa opolskiego to ponad 700 tys. zł.

Zobacz: FLESZ unijna dyrektywa o prawach autorskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska