Ruszył całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania - za darmo i anonimowo

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dziecięcy Telefon Zaufania (800-12-12-12) działa już przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Potrzebujące pomocy dzieci mogą też skorzystać ze specjalnego czatu internetowego. To inicjatywa Rzecznika Praw Dziecka.

Zarówno pod telefonem, jak i na czacie dzieci mogą przez całą dobę kontaktować się ze specjalistami. - "To działanie wspierające dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej" – podkreśla biuro rzecznika.

"Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie: www.brpd.gov.pl." - czytamy na stronie RPD.

Pomoc jest bezpłatna i dzieci mogą z niej skorzystać anonimowo. "Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie" - napisano.

Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania wobec nich.

Uruchomienie całodobowego telefonu zaufania i czatu internetowego ma wesprzeć dzieci i młodzież w sytuacji kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej. Eksperci podkreślają, że sytuacja od lat się pogarsza. Badania pokazują, że co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a 7 proc. nastolatków przyznaje się do próby samobójczej.

Telefon zaufania działa od 2008 r. ale dotychczas był czynny w dni powszednie, a po godzinach urzędowych można było zostawić wiadomość, na którą eksperci odpowiadali kolejnego dnia roboczego.

Rzecznik praw dziecka zauważa, że w czasach pandemii dotychczasowe problemy występują ze zdwojoną siłą. Młodzi ludzie przestają sobie radzić z izolacją, a także z problemami nauki zdalnej. To sprawia, że natychmiastowej pomocy psychiatrycznej potrzebuje ponad 600 tys. dzieci i młodzieży.

- Na efekty reformy opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla najmłodszych, trzeba będzie jeszcze poczekać, tymczasem pomoc ta jest konieczna już dzisiaj - podkreśla RPD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska