Ruszył nabór do Koła Naukowego Biotechnologów działającego na Uniwersytecie Opolskim

fot. Piotr Kalsztyn
Krzysztof Kubka, Aleksandra Man, Sabina Spyrka i Mateusz Dudziak podczas pracy w laboratorium. Tym razem w trakcie pipetowania.
Krzysztof Kubka, Aleksandra Man, Sabina Spyrka i Mateusz Dudziak podczas pracy w laboratorium. Tym razem w trakcie pipetowania. fot. Piotr Kalsztyn
Po zajęciach odkrywają tajemnice DNA. Skomplikowanych analiz i eksperymentów nie zabraknie.

Genetyka, chemia, biologia molekularna, fizyka czy ekologia - to tylko część nauk, które jednoczy modna ostatnio biotechnologia. Wszyscy, którzy chcieliby zgłębić tajniki jednej z czołowych technologii XXI wieku mają teraz okazję dołączyć do studenckiego koła biotechnologów.

- Czekamy na każdego studenta, który wykazuje zainteresowanie szeroko rozumianą biotechnologią i procesami z nią związanymi - mówi Aleksandra Man, przewodnicząca koła. Wystarczy wiedza i chęć działania - dodaje.

Od nowego roku akademickiego koło rozszerzyło swoją działalność na trzy sekcje.

- Żacy mogą wybierać spośród sekcji biomonitoringu, mikrobiologicznej oraz genetyki - mówi dr Andrzej Kłos, jeden z opiekunów koła.

Na młodych naukowców czekają przede wszystkim zajęcia praktyczne.

- Umiejętne posługiwanie się sprzętem laboratoryjnym to dziś podstawa przygotowania do pracy w wielu zawodach - podkreśla dr Ewa Boniewska z Katedry Biotechnologii i Biologii Molekularnej UO. My dajemy taką możliwość - dodaje.

W trakcie spotkań koła żacy mają szansę prowadzić własne prace badawcze. - Jak dotąd studenci np. izolowali własny DNA z komórek krwi, a następnie metodami biologii molekularnej ustalali, czy są nosicielami recesywnej mutacji warunkującej względną odporność na wirusa HIV - wyjaśnia Boniewska. - Wyniki tych testów prezentowali na Sympozjum Kół Naukowych w Opolu - dodaje.

Żacy badają wpływ nawozów i środków ochrony roślin na ich wzrost oraz zajmują się oceną zanieczyszczenia powietrza i wód metalami ciężkimi. Uczelnia zapewnia także zajęcia terenowe, które polegają na wyjazdach do zakładów produkcyjnych, gdzie można obserwować procesy przemysłowe od kuchni.

Udział w działaniach koła to nie tylko badania, ale też i współpraca międzyuczelniana.

- Już w środę grupa studentów i pracowników weźmie udział w seminarium zorganizowanym przez Uniwersytet w Hradec Kralove - mówi Mateusz Dudziak, członek koła. - Planujemy też warsztaty z udziałem absolwentów uczelni, którzy już pracują w zawodzie i chcą się podzielić doświadczeniami - dodaje.

Chętni, którzy chcą wstąpić w szeregi biotechnologów, mogą zapisać się mailem: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska