Ryczałtowiec składa PIT

fot. sxc.hu
Osoby wykonujące tzw. wolne zawody, jak lekarze, weterynarze, technicy dentystyczni, pielęgniarki, mogą rozliczać się ryczałtem pod warunkiem, że nie są nigdzie zatrudnieni na umowy.
Osoby wykonujące tzw. wolne zawody, jak lekarze, weterynarze, technicy dentystyczni, pielęgniarki, mogą rozliczać się ryczałtem pod warunkiem, że nie są nigdzie zatrudnieni na umowy. fot. sxc.hu
Do 1 lutego osoby prowadzące jednoosobowe firmy albo spółki i opłacające zryczałtowany podatek dochodowy mają czas na złożenie zeznania podatkowego PIT-28 za 2009 r.

Ustawowy termin na złożenie zeznania to 31 stycznia, jednak w tym roku wypada on w dzień wolny od pracy.

Kto się może rozliczać na zasadzie ryczałtu

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie, w spółce cywilnej osób fizycznych lub w spółce jawnej osób fizycznych.

Ryczałt mogą opłacać podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro.

Kwotę 150 000 euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu 1 października poprzedzającego rok podatkowy.

Limit przychodów w 2009 r. i 2010 r.

w 2009 wynosi on 506 625 zł (150 000 x średni kurs euro na 1.10.2008 r.: 3,3775),
w 2010 wynosi 633 420 zł (150 000 x średni kurs euro na 1.10.2009 r.: 4,2228).

Kto nie może płacić ryczałtu

Podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej oraz korzystający, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia z podatku.

Osiągający przychody w całości lub w części z tytułu:

prowadzenia aptek,
prowadzenia lombardów,
działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wolnego zawodu innego niż wymieniony w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 140 poz. 930 ze zm.),
świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy,
działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii).
Ryczałtem nie mogą opodatkowywać swoich przychodów podatnicy, którzy podjęli wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielne przez drugiego małżonka,
jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Wyłączeni z opodatkowania ryczałtem są podatnicy rozpoczynający działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Dalsza część poradnika w portalu**Strefa Biznesu**.

A w nim m.in:

Jak rozliczyć podatek?
Jak płacić podatek
Prawo do ulg i odliczeń

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska