Rynek kapitałowy dla przedsiębiorstw i samorządów. Spotkanie w Opolu

Edyta Hanszke
Do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Za pośrednictwem GPW przedsiębiorstwa i samorządy mogą uzyskać pieniądze na wkład własny do projektów.
Do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Za pośrednictwem GPW przedsiębiorstwa i samorządy mogą uzyskać pieniądze na wkład własny do projektów. sxc.hu
Tylko 10 firm z Opolszczyzny jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, a potencjał ma jeszcze co najmniej 21. Z rynku kapitałowego nie korzysta natomiast żaden z opolskich samorządów.

To nasze 15 spotkanie w Polsce, na którym przedstawiamy możliwości finansowania rozwoju firm i samorządów przy wsparciu rynku kapitałowego - mówił dzisiaj w Opolu Grzegorz Zawada, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Dotychczas na warszawski parkiet weszło 10 przedsiębiorstw z Opolszczyzny (w tym na głównym rynku są ZPC Otmuchów, Remak i Izostal), a z analizy wynika, że kolejne 21 mogłoby do nich dołączyć. - Mają one łączne przychody rzędu 8 mld zł, więc potencjał jest spory - dodał wiceprezes GPW.

Radosław Łodziato, dyrektor finansowy Sare SA z Rybnika mówi, że wejście nie giełdę dało firmie nie tylko kapitał, ale także pomogło „poukładać” biznes. - Tylko w tym roku wartość naszych akcji wzrosła ponad dwukrotnie i teraz przymierzamy się do wejścia na główny parkiet  - mówił. 

Opolszczyzna jest jednym z pięciu województw, w którym żaden z samorządów nie korzysta z rynku kapitałowego, a mógłby to robić np emitując obligacje. - Może być to szansa dla gmin, które przymierzają się do konsumpcji dotacji unijnych i nie mają z czego sfinansować wkładu własnego - oceniał Andrzej Buła, opolski marszałek.

Do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Firmy i samorządy ubiegające się o te środki muszą wykazać się tzw. wkładem własnym, który mogą pozyskać m.in. poprzez rynek kapitałowy

- Sukces gospodarczy Polski nie byłby możliwy bez dynamicznie rozwijającego się rynku kapitałowego. Warszawska giełda w ciągu ostatnich 25 lat stała się jedną z największych w naszej części Europy. Szeroka oferta instrumentów dostępnych na GPW daje duże możliwości pozyskania kapitału. Uzupełniają ją doświadczenia i propozycje naszych Partnerów. Wspólnie możemy się pochwalić ofertą atrakcyjną dla różnej wielkości firm i samorządów. W ramach projektu „Kapitał dla rozwoju” chcemy dać im szansę zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje polski rynek kapitałowy – mówi Paweł Tamborski, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowej i Wschodniej. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada  2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej informacji na stronie http://www.gpw.pl

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska