Rynek pracy w Polsce. Przygotuj się na zmiany

Anna Grudzka [email protected] 77 44 32 597
Wystarczy jeden dyplom, ale renomowanej uczelni. Potem warto się rozwijać w danej dziedzinie, np. robiąc popularne „podyplomówki”. (fot. archiwum)
Wystarczy jeden dyplom, ale renomowanej uczelni. Potem warto się rozwijać w danej dziedzinie, np. robiąc popularne „podyplomówki”. (fot. archiwum)
Kierunek dalszego kształcenia warto wybrać pod kątem trendów w gospodarce. A w naszym kraju najbliższe lata przyniosą sporo zmian.

Prognozy dotyczące rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości: za kilka lat z największym prawdopodobieństwem można będzie znaleźć zatrudnienie w usługach, transporcie, handlu i łączności. Zdecydowanie gorzej będzie w branżach związanych z przemysłem.

Zobacz: Nie tylko studia są drogą do sukcesu

- Powody są dwa. Po pierwsze nasza gospodarka przechodzi transformację. Dochody z gospodarki przemysłowej zmniejszają się na koszt usług. Poza tym społeczeństwo nam się starzeje, więc rośnie zapotrzebowanie głównie na osoby, które będą się zajmowały osobami starszymi – mówi Wojciech Duczmal, prorektor w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji, jeden z autorów raportu o rynku pracy w 2020 roku. Wśród poszukiwanych zawodów będą m.in. animatorzy czasu wolnego.

Zdaniem ekspertów nie powinno się już mówić o zawodach przyszłości, a raczej o branżach przyszłości. Co ciekawe, aby mieć dobrą pracę wcale nie trzeba mieć kilku dyplomów studiów wyższych.

- Wystarczy jeden dyplom, ale renomowanej uczelni. Potem warto się rozwijać w danej dziedzinie, np. robiąc popularne „podyplomówki” – radzi prorektor Wojciech Duczmal. – Nie ma co „gdybać” czy lepiej być inżynierem czy humanistą. Najlepiej być specjalistą – mówi naukowiec.

Zobacz: WSB. Uczelnia od nowego roku akademickiego otwiera kierunek zarządzanie

Co do języków, to ich znajomość pomoże znaleźć pracę, ale - co ważne - lepiej znać jeden język, za to perfekcyjnie, niż kilka na tzw. poziomie średniozaawansowanym.

Perfekcyjna znajomość powoduje wzrost zarobków o nawet 70. procent – podkreśla dr Duczmal.

To oczywiście nie zmienia faktu, że najlepiej zarabia się prowadząc własną działalność gospodarczą, a zatem warto rozwijać w sobie umiejętności biznesowe i uczyć się przedsiębiorczości zarówno teoretycznie, jak też w praktyce.

Narzekać nie powinni też pracownicy sektora prywatnego i budżetówki. Pierwsi, bo nasz kraj jeszcze długo będzie gonił Zachód, a więc szybko się rozwijał, a to wpłynie także na status drugich. Im zamożniejsze państwo, tym lepiej opłaca swoich urzędników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska