Rynki w oczekiwaniu na nowe informacje. W tym tygodniu na rynek walutowy powróci zmienność

Enrique Diaz Alvarez, Ebury Polska/ AIP
Enrique Díaz-Alvarez, Ebury
Enrique Díaz-Alvarez, Ebury ebury
W tym tygodniu poznamy istotne dane o aktywności biznesowej w kluczowych gospodarkach. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na spotkanie EBC i konferencję w Davos.

Waluty G10, w sporej części, zakończyły ubiegły tydzień na niemal niezmienionych poziomach w porównaniu z tymi, na jakich go rozpoczęły. Istotnym wyjątkiem był japoński jen, który doświadczył osłabienia w obliczu rosnącego apetytu na ryzyko, który nie sprzyja bezpiecznym aktywom.

Rynki akcji i papierów dłużnych kontynuowały wzrosty, niejako świętując podpisanie przez USA i Chiny tzw. umowy “pierwszej fazy” – do czego doszło w środę. Zachowanie walut rynków wschodzących było zróżnicowane, jednak od początku roku w większości radzą one sobie całkiem nieźle.

Spodziewamy się, że za sprawą kluczowych odczytów PMI dla Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i strefy euro w tym tygodniu na rynek walutowy powróci zmienność. Liczymy na pozytywny odczyt dla wspólnego bloku walutowego, który powinien wesprzeć euro. Warto też wspomnieć, że w czwartek odbędzie się spotkanie decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego. W jego kontekście nie spodziewamy się jednak zmian parametrów polityki monetarnej ani istotnych zmian retoryki w kwestii perspektyw gospodarczych wspólnego bloku.

Złoty

Na początku zeszłego tygodnia polski złoty umocnił się w parze z euro do najwyższego poziomu od kwietnia 2018 roku. Ostatecznie jednak zakończył tydzień lekkim osłabieniem w relacji do głównych walut. W ostatnich dniach poznaliśmy odczyty inflacji, które potwierdziły wyraźny wzrost dynamiki cen w grudniu – inflacja CPI znalazła się tuż poniżej górnych widełek celu inflacyjnego, a bazowa dynamika była najwyższa od ośmiu lat i mało brakowało, żeby nie przekroczyła tego poziomu. Nie musi to jednak oznaczać, że w najbliższym czasie RPP podniesie stopy procentowe.

Wprawdzie Eugeniusz Gatnar, reprezentant “jastrzębi” w Radzie, stwierdził ostatnio, że zasadnym byłoby podniesienie stóp o 15-25 pb., jednak obecnie nie jest to dominujący głos w RPP. Pomimo silnego wzrostu inflacji, Rada skłania się ku stabilizacji stóp procentowych.

W tym tygodniu poznamy kilka istotnych odczytów z Polski, w tym dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w grudniu. Będą one w stanie powiedzieć więcej o tym, jak wyglądała sytuacja gospodarcza Polski pod koniec minionego roku.

Funt Brytyjski

Odporność funta brytyjskiego na szereg zdecydowanie słabych odczytów makroekonomicznych, które poznaliśmy ostatnio, jest godna podziwu. W ubiegłym tygodniu poniżej oczekiwań konsensusu wypadły m.in. dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, jak również odczyt dynamiki cen.

W konsekwencji publikacji oraz gołębich komentarzy ze strony kilku członków Banku Anglii, wyraźnie wzrosła rynkowa wycena obniżek stóp procentowych. Implikowane rynkowe prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych podczas najbliższego spotkania Banku Anglii w końcówce stycznia wynosi ok. 70 proc.

Mimo że w kontekście powyższych informacji naturalną reakcją waluty byłaby wyprzedaż, funt brytyjski zakończył ubiegły tydzień na niemal niezmienionym poziomie – zarówno w relacji do dolara amerykańskiego, jak i do euro. Jeśli odczyty indeksów aktywności biznesowej PMI i raport opisujący sytuację na brytyjskim rynku pracy, które poznamy w tym tygodniu, nie zawiodą, może dojść do złagodzenia negatywnego sentymentu względem fundamentów gospodarczych Wielkiej Brytanii. Taki obrót spraw powinien sprzyjać brytyjskiej walucie.

Euro

Nasze oczekiwania, zakładające, że dane gospodarcze ze strefy euro będą lepsze od oczekiwań konsensusu, zostaną poddane próbie w tym tygodniu. W piątek poznamy bowiem wstępne styczniowe odczyty indeksów aktywności biznesowej PMI w bloku walutowym.

W kontekście poprawy nastrojów i ogólnego poczucia optymizmu – widocznego chociażby w ostatnim zachowaniu światowego rynku akcji – spodziewamy się, że lepszy od oczekiwań okaże się zarówno odczyt dla przemysłu, jak i usług. Pozytywne zaskoczenie w danych powinno wzmocnić wspólną europejską walutę w relacji do głównych walut.

Czwartkowe spotkanie EBC nie powinno przynieść informacji o zmianach parametrów polityki monetarnej. Niemniej warto będzie zwrócić uwagę na informacje dotyczące rozpoczęcia “przeglądu strategii” banku centralnego, którego przeprowadzenie ogłosiła Christine Lagarde po objęciu funkcji prezesa EBC. Będzie to pierwsze tego typu działanie od 2003 roku.

Dolar

Abstrahując od podpisania umowy “pierwszej fazy” między USA a Chinami, w minionym tygodniu kluczowymi wieściami z USA były dane o inflacji. Nie przyniosły one przełomu, jednak część odczytów znalazła się na poziomach nieco niższych od oczekiwanych przez konsensus. W USA nie obserwujemy obecnie istotnej presji inflacyjnej, natomiast inflacja znajduje się w okolicy celu Fed-u. Sugeruje to, że w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się ruchu stóp procentowych w USA w żadną stronę.

W tym tygodniu kluczową publikacją dla inwestorów będą piątkowe wstępne dane PMI dla USA za styczeń. Oprócz tego, w kolejnych dniach warto będzie obserwować Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w trakcie którego przemawiać będzie m.in. prezydent Trump.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Wzrasta sprzedaż małpek ale kosztem dużych formatów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynki w oczekiwaniu na nowe informacje. W tym tygodniu na rynek walutowy powróci zmienność - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska