Ryszard Wilczyński o większym Opolu: To aglomeracja powinna być siłą regionu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ryszard Wilczyński
Ryszard Wilczyński archiwum
Rozmowa z Ryszardem Wilczyńskim, posłem Platformy Obywatelskiej i byłym wojewodą opolskim.

Jak pan poseł przyjął pomysł prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego na powiększenie stolicy regionu?

Przede wszystkim z zaskoczeniem, bo nic go nie zapowiadało. Podczas prac nad strategią regionalną nigdy dotąd nie pojawiał się taki problem, że Opole się dusi.

Uściślijmy, jest pan zaskoczony pozytywnie czy negatywnie?

Zaskoczenie nie musi mieć ani znaku plus, ani minus.Trudno nie zauważyć, że choć od pierwszej informacji o projekcie czasu minęło niewiele, zdecydowany sprzeciw słychać tylko w Dobrzeniu Wielkim. Nie ma protestów w Winowie, w Dąbrowie czy w Chmielowicach.

Czym pan to tłumaczy?

Przypomnę, gmina to nie tylko obszar, ale i wspólnota mieszkańców. Potwierdziło się, że to nie jest tylko ustawowy zapis, ale rzeczywistość. Jeśli ludzie mają odczucie, że jakiś element ich tożsamości lub interes jest zagrożony, protestują. W Dobrzeniu to uzasadnienie wydaje się oczywiste. Dochód gminy na mieszkańca jest tam bardzo wysoki.

Może właśnie dlatego prezydent Wiśniewski ma rację? Dlaczego kilkadziesiąt milionów podatku teraz, a znacznie więcej po modernizacji elektrowni, ma zasilać kasę jednej niezbyt dużej gminy. Nie lepiej, żeby to służyło stolicy województwa i całemu regionowi?

Ta sytuacja pokazuje, że mamy w Polsce problem gmin - krezusów. Funkcjonuje forma zdejmowania nadwyżek, ale najwyraźniej działa za słabo. Dysproporcja dochodów między najbogatszą i najbiedniejszą gminą w Polsce ma się tak jak 40 do jednego. W regionie tak wielka ta przepaść nie jest, ale i tak jest znaczna. Na pewno istnieje problem społecznej solidarności i państwo powinno o nią dbać.

Arkadiusz Wiśniewski próbuje tę solidarność zapewnić?

To powinno zostać rozwiązane ustawowo. Pytam, dlaczego z pieniędzy płynących z elektrowni ma skorzystać tylko Opole, a nie Łubniany, Murów albo Pokój?Jeśli powiększy się regionalna metropolia i przyciągnie inwestorów, skorzystają wszyscy...Samo Opole nie będzie metropolią. Jest po prostu za małym miastem. Nawet powiększone nie będzie miało dużo więcej mieszkańców niż ma obecnie ( 120 tys.). To jest niewiele więcej od Kalisza i tyle samo, ile liczy Płock. Dopiero aglomeracja ma 250 tysięcy ludzi. I to ona powinna stanowić centrum regionu i dawać mu siłę.

Może i powinna, ale pierwszy od lat naprawdę perspektywiczny pomysł na rozwój, dający spojrzenie do przodu wyszedł nie z aglomeracji, tylko z Opola...

Co to znaczy rozwój? To, że coś będzie nagle większe, nie oznacza od razu, że się rozwija. Może też się rozpuchnąć i rozwodnić. Zmiana granic musi być uwarunkowana interesem publicznym, wręcz państwowym. To wymaga sprawdzenia. Każda gmina ma prawo wnioskować co do swoich granic. Wreszcie, obok kwestii merytorycznych, jest jeszcze sprawa smaku. Mówienie z zaskoczenia: oddajcie, co wasze, było chyba niezbyt fortunne. Równocześnie ten pomysł jest wyzwaniem dla wójtów. Muszą sobie odpowiedzieć, jaki pożytek mają mieszkańcy z tego, że w tych gminach mieszkają i płacą podatki (w gminie zostaje blisko 40 proc. PIT-u). Mieszkańcy mają prawo pytać: kiedy drogi i usługi publiczne będą na dobrym poziomie. Dyskusja o tym jest lepsza od flagowania się i konfliktu.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZnaFca
W dniu 05.12.2015 o 18:16, Gość napisał:

Aglomeracja siłą regionu. A kiedy na to wpadł?Od obrony województwa minęło kilkanaście lat, a był to jasny znak, że trzeba się brać do roboty bo następnym razem żadne okopy czy łańcuchy nie wystarczą. I co? Wilczyński w PO, Zembaczyński w PO, Wiśniewski był w PO, Kowalski także, a nawet..Jaki. I co? I co Panowie wymyślili przez te lata? Wychodzi na to, że jedni skupili się na wydawaniu kasy która od Unii skapnęła, a drudzy w obawie, ze się kasa kończy wymyślili powiększenie miasta o "dzikie" tereny wokół.Jedno ich usprawiedliwia. Do czołówki obrońców województwa nie należeli. Załapali się chyba na koniec by ich w łańcuchu widziano, a pomysły na rozwój??? Mają podobne jak ci, którzy opolskie chcieli likwidować. Smutne.

Wilczyński do obrońców  opolskiego należał. Nawet można znaleźć artykułu w prasie centralnej z 1998 roku, iż rzekomo województw powinno być 17, co  jest dość kuriozalną tezą. Cóż Wujek Joe wiecznie żywy, choć z drugiej strony 12- ka  z Rzeszowem to też była  duża  bezczelność  i tupet Krzaklewskiego.   

 

Zembaczyński  też potem był w  pierwszym szeregu. 

 

Jaki był w tedy w 6-tej klasie podstawówki więc  dzieciaka nikt  o to się nie pytał. Choć osobiście wiem że 8-klasiści  już jeździli w tych słynnych autobusach  do Warszawy w proteście  przeciwko likwidacji  województwa.

g
gość
W dniu 05.12.2015 o 19:37, Gość napisał:

 I co w związku z tym gościu proponujesz? Zaorać i wysiedlić czy zorganizować rezerwat. Można z uporem maniaka powtarzać, ze województwo jest beee. I co z tego. jesteś pewien , że jak go nie będzie. tego województwa, to będzie lepiej, bardziej perspektywicznie, rozwojowo? Wykaż to , a nie smuć! 

Proponuję podzielić opolskie pomiędzy Wrocław i Katowice,  to Ty nie masz żadnych argumentów powtarzając tę samą opolską bajkę. Powiem tak czy się to Tobie podoba czy nie to Brzeg i Grodków to praktycznie jest dolnośląskie - połowa osób spotkana na ulicy pracuje w Oławie i we Wrocławiu, połowa dawnych kolegów ze szkoły średniej sp...ła do Wrocławia i za granicę. W związku z tym ponieważ dolnoślaskie karmi to powinno pójść pod dolnośląskie, a drugiej strony w KK identyczna sytuacja - natruralny satelita do aglomeracji śląskiej blokowany przez opolskie, po prostu opolskie jest potrzebne tylko dla Opola, albo ściślej mówiąc jakiejś garstki cwaniaków zatrudnionych w czymś co ma przymiotnik "wojewódzki"

b
bolo

To chyba coś pachnie likwidacją województwa.Częstochowa się umacnia , Katowice przez węgiel rosna w siłę, Wrocław prężnie się rozwija - młodzi uciekają za pracą i mieszkaniem.

k
karate mistrz

A ty to chyba gość zza Buga krewna lub krewny Kargula.

S
Sandra Cierniak
W dniu 06.12.2015 o 01:30, Prawicowiec napisał:

Niech juz ten Wisniewski razem z PISem zrobia porzadek bo dosc juz mam sluchania tych volksdeutschow I innej masci platfusow!

Popieram te chamy myślą że są u Siebie trzeba gonić barachło.Oni są tu GOŚĆMI kiedyś byli gospodarzami ale teraz są GOŚĆMI.

 

 

Sprawa prosta!

Odtworzyc rejencje opolska ze stolica w Opolu ale obejmująca Bytom, Gliwice, Katowice...

A sejmik mogly byc w Katowicach albo lepiej po drodze Gliwicach.

Niestety w tej sytuacj takie półchłopki jak Wilczynski, Kostuś, Gala stracili by racje bytu

 

Po co by Mniejszość Niemiecka rozpanoszyłaby się po Śląsku.

M
Mieszkaniec Gminy Dobrzeń

Do tych co mówią zabrać wieśniakom i basta!

Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami potencjalnie rozgrabianych terenów (niestety tak to trzeba nazwać). Każdy rozumie, że stolica regionu musi się rozwijać i powinna mieć kasę na ten rozwój. Gdyby p. Wiśniewski próbował przejąć całą gminę Dobrzeń Wielki, a nie tylko kawałek Brzezia z elektrownią Opole, a mieszkańców pozostawi wójtowi, Dobrzeń Mały z stacją elektroenergetyczną Dobrzeń - (tak się nazywa ta stacja!), a mieszkańców pozostawi wójtowi. Nie wspomnę tu o innych wioskach sąsiednich gmin np. Zawada, gdzie Opole  potrzebuje tylko ziemi i Centrum Handlowego (a mieszkańców pozostawi gminie Turawa). Przykładów można mnożyć. Jeżeli Opole potrzebuje potencjału do rozwoju  to niech wchłonie całe gminy, a nie tylko pojedyncze wioski. Może wtedy do tych szatańskich pomysłów uda się przekonać mieszkańców. Chociaż wątpię. Wystarczy pojechać do dzielnicy przemysłowej Zakrzów (która w granicach administracyjnych Opola jest chyba od ok 120 lat. Wypracowuje duży dochód dla miasta (tak jak elektrownia Opole dla gminy Dobrzeń Wlk.), a tych kilka set mieszkańców musi żebrać u rady miasta, żeby wybudowali im (XXI wiek !!!) chodnik, kanalizację, ścieżkę rowerową).

Mimo wszystko MIŁEGO DNIA!!!

c
cayt-london

otalniactwo wylazi wszystkimi dziurami z tych biurokretynow zadluzyli to zadupie majace wysokie aspiracje i teraz chca okrasc innych naokolo,niby minelo 25 lat od tzw upadku komunyale ci ,,rzadzacy,,sa komuna przesiakniecido cna

P
Prawicowiec

Niech juz ten Wisniewski razem z PISem zrobia porzadek bo dosc juz mam sluchania tych volksdeutschow I innej masci platfusow!

G
Gość
W dniu 05.12.2015 o 13:57, wawe napisał:

Gmina Dąbrowa też protestuje, tylko o tym nie pisze NTO !Protestują wszystkie ościenne gminy !Zbudowanie dużego miasta ale tylko za pomocą granic administracyjnych daje podejrzliwość, że prezydent miasta zabezpiecza interes ( tylko swój ) w przypadku likwidacji województwa. Przecież tego chciał Kukiz i PiS. Nikt nie mówi o powiacie czy silnym województwie, tylko liczy się samo miasto Opole. Piszcie i mówcie prawdę a nie pierdoły o biletach, rowerach itp. Kultura w mieście słaba, rozrywka i sport też a małe wioski mają swoje teatry, grupy taneczne itp. Pytanie, dlaczego ? To nie kwestia pieniędzy, tylko chęci i zaangażowania, którego brak mieszakańcom i włodarzom Opola. Jak coś dzieje się poza Opolem, wszyscy przyjeżdżacie na wiochy i dziwicie się, że tyle można zrobić i zorganizować.......

dokładnie, nic dodać, nic ująć

g
geno
W dniu 05.12.2015 o 20:37, as napisał:

Sprawa prosta!Odtworzyc rejencje opolska ze stolica w Opolu ale obejmująca Bytom, Gliwice, Katowice...A sejmik mogly byc w Katowicach albo lepiej po drodze Gliwicach.Niestety w tej sytuacj takie półchłopki jak Wilczynski, Kostuś, Gala stracili by racje bytu

Święta racja. Dupą trzęsą te niby vipy. Galla to figurant polityczny, Kostuś to kolejny leming. Wilczyński to leming i zachowawczy gość. Przy takich osobnikach województwo pójdzie pod nóż. Najwyższy czas na prządek ze strony PiSu, trzeba zmienić ten zamknięty układ

a
as

Sprawa prosta!

Odtworzyc rejencje opolska ze stolica w Opolu ale obejmująca Bytom, Gliwice, Katowice...

A sejmik mogly byc w Katowicach albo lepiej po drodze Gliwicach.

Niestety w tej sytuacj takie półchłopki jak Wilczynski, Kostuś, Gala stracili by racje bytu

 

f
fanty

Wilczyński do leming, który teraz mówi o podziale  nadwyżki dochodowej gminy Dobrzeń  na rzecz innych gmin. A gdzie był do tej pory. Przecież jest pewne, że nowe dochody o rozbudowanej elektrowni pójdą w całości do stolicy, a nie na rozwój regionu. Ci co się znają na finansach to wiedzą, że tak będzie, Ok. 50 mln pójdzie się paść do warszawki. Życzę miastu najlepszego, bo jaką krzywdę robi wieśniakom, pewnego dnia zbudzą się w mieście, co im szczerze życzę.

G
Gość
W dniu 05.12.2015 o 18:27, gość napisał:

Takie bajdurzenie, a prawda jest taka, że wreszcie ktoś powinien zgasić światło i zakończyć ten spektakl, pt " zabawa w województwo i udawanie" . Po prostu jak można w ogóle mówić o aglomeracji z wsi w porywach 200 tysięcy ludzi - to i ta dalej mniej niż sama Częstochowa. Spójrzmy realnie - dzisiejsze całe Opolskie to dajmy na to 700 tysięcy, czyli tyle co jeden Wrocław + sąsiedni powiat. Wiem to nadal nie dociera - ale taka jest rzeczywistość.

 


I co w związku z tym gościu proponujesz? Zaorać i wysiedlić czy zorganizować rezerwat. Można z uporem maniaka powtarzać, ze województwo jest beee. I co z tego. jesteś pewien , że jak go nie będzie. tego województwa, to będzie lepiej, bardziej perspektywicznie, rozwojowo? Wykaż to , a nie smuć!

G
Gość

Na bajdurzenie Wilczyńskiego lekarstwem jest Ilnicki

g
gość

Takie bajdurzenie, a prawda jest taka, że wreszcie ktoś powinien zgasić światło i zakończyć ten spektakl, pt " zabawa w województwo i udawanie" . Po prostu jak można w ogóle mówić o aglomeracji z wsi w porywach 200 tysięcy ludzi - to i ta dalej mniej niż sama Częstochowa. Spójrzmy realnie - dzisiejsze całe Opolskie to dajmy na to 700 tysięcy, czyli tyle co jeden Wrocław + sąsiedni powiat. Wiem to nadal nie dociera - ale taka jest rzeczywistość.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3