Rząd nie chce wcześniejszych emeryt dla mundurowych

Daria Gwizdek
Policjanci nie chcą zmian zasad. Swój sprzeciw wyrazili ostatnio na ulicach Krakowa. (fot. Sławomir Mielnik)
Policjanci nie chcą zmian zasad. Swój sprzeciw wyrazili ostatnio na ulicach Krakowa. (fot. Sławomir Mielnik)
Po likwidacji w 2008 roku większości przywilejów emerytalnych pozwalających na wcześniejsze przechodzenie na emeryturę rząd planuje kolejną reformę w tym zakresie.

Tym razem ma ona dotyczyć służb mundurowych - w pierwszej kolejności zmiany obejmą policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej oraz ABW, BOR, CBA, Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego - słowem wszystkich tych, którzy po stosunkowo krótkiej pracy zawodowej nabywają uprawnień emerytalnych. 

W niedalekiej przyszłości podobne zmiany dotyczyć będą także najprawdopodobniej żołnierzy podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.

 

Co proponuje rząd?

Założenia reformy przedstawione przez MSWiA przewidują, że emeryturę mundurową w pełnej wysokości funkcjonariusz uzyska po łącznym spełnieniu 2 warunków tj.:

- osiągnięciu 55 lat życia;

- oraz uzyskaniu wysługi 25 lat służby;

 

Pełna emerytura wynosić będzie wtedy 80 proc. średniej pensji z dodatkami z ostatnich trzech lat służby. 

Projekt przewiduje także możliwość przejścia funkcjonariusza na wcześniejszą emeryturę po 25 latach służby, bez spełnienia drugiego warunku - ukończenia 55 lat życia. W tym wypadku emerytura wynosić będzie 65 proc. średniej pensji z ostatnich 3 lat służby. 

Każdy kolejny rok służby mundurowego będzie zwiększał podstawę naliczenia jego emerytury o 3 proc., tak aby w 29 roku służby osiągnąć maksymalny pułap. 

Zmiany obejmą funkcjonariuszy przyjętych po 1 stycznia 1999r. Według szacunków MSWiA takich osób jest ok. 60 tys. Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 1999r. pozostaną na starych zasadach emerytalnych lub będą mieli możliwość wyboru korzystniejszego dla siebie wariantu z proponowanych rozwiązań.

 

Co na to zainteresowani?

 

Po oficjalnym przedstawieniu założeń szykowanej przez rząd reformy w emeryturach, w środowisku mundurowych zawrzało. Przeciwko zmianom w takiej formie protestują zarówno związki zawodowe funkcjonariuszy zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych oraz sami mundurowi, którzy zapowiadają odejścia ze służby. Zapewne propozycje rządu ulegną jeszcze zmianom w trakcie negocjacji, lecz generalnych zmian już raczej nie będzie. 

Jak jest teraz?

Obecnie funkcjonariusz ma prawo do wcześniejszej emerytury już po 15 latach służby, niezależnie od wieku. Jej wysokość wynosi wtedy tylko 40 proc. pensji na ostatnio zajmowanym stanowisku, a dalsza służba powoduje wzrost podstawy o 2,6 proc. za każdy kolejny rok służby.

Po 28,5 latach służby możliwe jest osiągnięcie maksymalnego pułapu emerytury w wysokości 75 proc. ostatniego wynagrodzenia.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska