Rząd wprowadza nowe prawo, żeby ograniczyć napływ pseudopracowników ze Wschodu

Edyta Hanszke
Nowe przepisy mają dotyczyć obywateli wszystkich państw spoza Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Nowe przepisy mają dotyczyć obywateli wszystkich państw spoza Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pawel Relikowski / Polska Press
Od 1 stycznia mają wejść w życie nowe zasady zatrudniania cudzoziemców z krajów pozaunijnych. M.in. opłata za rejestrację oświadczeń.

W ciągu czterech dni funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na terenie województwa śląskiego i opolskiego 12 obywateli Ukrainy i dwóch Mołdawian, którzy za naruszenie obowiązujących w Polsce przepisów otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu - informowała w miniony poniedziałek kpt. SG Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy komendanta śląskiej jednostki.

Z pracy na „oświadczenia” mogą korzystać obywatele 
sześciu państw

Cudzoziemcy wykorzystywali posiadane dokumenty pobytowe z prawem do pracy w Polsce m.in. do wyjazdu do pracy za granicę lub w celach turystycznych. Takich przypadków jest coraz więcej w związku z rosnącym w ostatnich latach napływem do Polski, w tym na Opolszczyznę imigrantów zarobkowych ze Wschodu.

Rząd planuje zmiany prawne, które mają doprowadzić do ograniczenia liczby osób, przyjeżdżających do nas bez zamiaru podjęcia pracy. Właśnie przyjęto projekt ustawy dotyczący przyjmowania obcokrajowców ze Wschodu do pracy sezonowej i krótkoterminowej.

Obok rejestracji oświadczeń wprowadzony zostanie dodatkowy typ zezwolenia na pracę sezonową wydawany przez starostów.
- Oznacza to szybsze procedowanie niż w przypadku zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodę. Cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym - informuje ministerstwo.

Urzędy pracy będą miały możliwość odmowy wydania takiego zezwolenia i będą rejestrowały podjęcie lub niepodjęcie pracy przez cudzoziemca.

Nowe przepisy mają dotyczyć obywateli wszystkich państw spoza Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Utrzymane zostaną ułatwienia dla obywateli 6 państw, (Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy), które korzystają obecnie z tzw. procedury oświadczeniowej. Ułatwienia polegają na zwolnieniu z tzw. testu rynku pracy, możliwości uzyskania wpisu wielosezonowego (do 3 lat) i możliwości powierzenia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni.

Wprowadzono również rozwiązania zachęcające do zatrudniania cudzoziemców na podstawie umowy o pracę.

Projekt zakłada też wprowadzenie opłaty za złożenie wniosku o zezwolenie na pracę sezonową oraz w związku z rejestracją oświadczenia. Wyniesie ona w obydwu przypadkach 30 zł. To mniej niż opłata za zezwolenie na pracę wydawane przez wojewodów, która wynosi 100 zł.

ZOBACZ TAKŻE:
QUIZ: Czy znasz język śląski?
Strajk kobiet w Opolu
Ile tak naprawdę zarabiają księża?
QUIZ: Najtrudniejsze pytania w "Milionerach"
W Opolu topiono PiSiannę

60sekundBIZNESU - o rozliczaniu PIT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska