Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w sprawach frankowiczów. Ma to związek z masowym unieważnianiem umów o kredyty frankowe

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w sprawach frankowiczów. Ma to związek z masowym unieważnianiem umów o kredyty frankowe
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w sprawach frankowiczów. Ma to związek z masowym unieważnianiem umów o kredyty frankowe fot. adam jankowski / polska press
Rzecznik Praw Obywatelskich na wniosek konsumentów przystąpił do spraw, w których banki wystąpiły z roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego. RPO chce, by sądy zadały zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem o dopuszczalność takich roszczeń - podało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania dotyczące kredytów frankowych. Ma to związek z masowym unieważnianiem umów o kredyty frankowe.

W związku z takimi decyzja sądów "część banków zapowiedziała kierowanie wobec konsumentów roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z udostępnionego im kapitału".

"Roszczenia banków w praktyce mogą doprowadzić do zniwelowania korzystnych dla frankowiczów skutków wyroków unieważniających ich umowy z bankami" - ocenia RPO.

Jak dodał, „jedynie odpowiedź udzielona przez Trybunał ostatecznie przesądzi wątpliwości podnoszone w licznych już sprawach o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przez stronę bankową".

Brak jasnej informacji

W swoim oświadczeniu RPO przekazał, ze przystąpili do czterech postępowań, w których banki wystąpiły o roszczenia o wynagrodzenie za kapitału.

„Możliwość dochodzenia przez banki roszczeń z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez konsumentów jest jednym z ostatnich argumentów wykorzystywanych przez banki w celu odwiedzenia konsumentów od składania pozwów w oparciu o nieuczciwy charakter klauzul przeliczeniowych zawartych w kredytach indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego" - wskazał RPO.

Jednocześnie Rzecznik zaznaczył, że Trybunał Sprawiedliwość UE w swoich orzeczeniach nie wypowiedział się wprost w sprawie dotyczącej możliwości wysuwania przez bank roszczeń po tym, jak umowa została unieważniono na skutek stwierdzenia abuzywności.

"Innymi słowy, poziom ochrony osiągnięty po stwierdzeniu abuzywności postanowienia umownego i wyciągnięciu z tego skutków w postaci unieważnienia umowy, nie może zostać zaprzepaszczony na etapie rozliczania świadczeń stron" - zaznaczyło Biuro RPO.

Pytania prejudycjalne

Rzecznik zaznaczył, ze sądy powinny zwrócić się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, ponieważ to TSUE jest sądem właściwym do rozstrzygania treści standardu europejskiego.

"Nawet bowiem, gdyby można było uznać, a jest to stanowisko, którego Rzecznik nie podziela, że na gruncie prawa polskiego dopuszczalne jest dochodzenie przez banki dalszych roszczeń, to rozwiązanie takie byłoby możliwe do zastosowania tylko, o ile nie sprzeciwiałby się mu standard europejski" – podkreślono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w sprawach frankowiczów. Ma to związek z masowym unieważnianiem umów o kredyty frankowe - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska