Rzeczowo, zwięźle i szczerze

Szel
Rynek pracy w Polsce charakteryzuje się tym, że na większość ofert pracy przyszły pracodawca otrzymuje mnóstwo odpowiedzi. Osoba dokonująca wstępnej selekcji ma najczęściej kilkanaście sekund na podjęcie decyzji o zaakceptowaniu lub odrzuceniu danej kandydatury.

Z reguły czyni to właśnie na podstawie przysłowiowego rzutu oka na nadesłane CV (curriculum vitae, czyli życiorys). Dlatego też od treści, zwięzłości i formy graficznej informacji w dużym stopniu zależy, czy dany kandydat zostanie wybrany do węższego grona wytypowanych przyszłych pracowników. Dopiero ta garstka zostanie poproszona na rozmowę kwalifikacyjną.

Dobrze napisane CV powinno zawierać następujące elementy:
- nagłówek - umieszczony na środku strony,
- Dane osobowe i teleadresowe,
- wykształcenie ( powinno być przedstawione w odwrotnym porządku chronologicznym),
- Opis kariery zawodowej ( również w odwrotnym porządku chronologicznym, poczynając od pracy ostatnio wykonywanej), informacje dodatkowe - tu wpisujemy uzyskane wyróżnienia, ukończone kursy specjalistyczne, posiadane uprawnienia i zainteresowania.
Pisz przejrzyście, zbyt duża ilość informacji napisana drobnym drukiem, bez żadnych odstępów, zniechęca do czytania. Dla podkreślenia ważniejszych informacji w twoim CV stosuj wyróżnienia tłustym drukiem, podkreślenia itp. (te fragmenty od razu wpadają w oko czytającego).
Jeśli jesteś wysokiej klasy specjalistą (programistą, elektronikiem, farmaceutą, informatykiem), nie używaj żargonu zawodowego. Pierwsza osoba czytająca twój życiorys w firmie, w której starasz się o pracę, najczęściej nie jest specjalistą w Twojej dziedzinie.
Przy opisywaniu przebiegu kariery zawodowej więcej miejsca poświęcaj stanowiskom lub branżom będącym w związku z pracą, o którą się starasz.
Pisząc o swoich osiągnięciach, skup się na faktach. Unikaj bazowania na wspaniałym charakterze.
Podaj kilka krótkich informacji o swoich umiejętnościach, które mogą zwiększyć Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie właśnie Twojej oferty.
Jeśli studiujesz na wyższej uczelni lub ją skończyłeś, w punkcie, w którym będziesz pytany o wykształcenie, pomiń szkołę średnią. To oczywiste, że musiałeś ją wcześniej ukończyć. Chyba że masz za sobą maturę zdaną w USA, która dodatkowo zaświadcza o poziomie znajomości obcego języka.
Nie powinieneś zakładać, że czytający CV domyśli się, co chciałeś powiedzieć.
Nie warto kłamać. Kłamstwo bardzo szybko się wyda, a kandydat na pracownika będzie miał fatalną opinię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska