Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej. Zgłoś wniosek do III edycji programu na rok 2023

Materiał informacyjny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zainicjowało w roku 2021 program własny pod nazwą Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, adresowany do samorządowych instytucji kultury oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną. W III edycji projektu aplikować mogą także stowarzyszenia i fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego. Nabór trwa od 2 listopada do 30 grudnia 2022.

Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł. Działania objęte dofinansowaniem to m.in.: realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia w przestrzeni publicznej, zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury, uczelni.

W roku 2021 Centrum Rzeźby Polskiej przeznaczyło prawie 1,5 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej Elbląga, Torunia, Zakopanego, Sopotu, Łodzi, Poznania, Oświęcimia, Rudy Śląskiej, Pionek, Pcimia, Strzegomia, Hajnówki i Kazimierza Dolnego. Dodatkowo zrealizowano cykl 13 webinariów i seminariów z udziałem teoretyków i praktyków reprezentujących różne obszary zawodowe i środowiska związane z szeroko rozumianą problematyką sztuki (w tym szczególnie rzeźby) w przestrzeni publicznej. Naukowe spotkania pozwoliły skonfrontować rozmaite punkty widzenia i priorytety określające nie tylko możliwości realizacji projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, ale także determinujące ich społeczny odbiór i kontekst.

W roku 2022 budżet programu wyniósł niemal 2 mln zł. W ramach tegorocznej edycji projektu Centrum zrealizowało Kongres „Rzeźba wszędzie?” (10-13 października 2022), w którym uczestniczyło kilkudziesięciu specjalistów w dziedzinie planowania i zarządzania przestrzenią urbanistyczną, gospodarzy lokalnych społeczności, urzędników i aktywistów miejskich, pracowników służb konserwatorskich, architektów, artystów, historyków, teoretyków i socjologów kultury. Uczestnicy spotkania podczas obrad wspólnie zastanawiali się nad potrzebą, możliwościami i konsekwencjami realizacji obiektów rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu ekspertów, teoretyków i praktyków badających, zarządzających i działających w przestrzeni publicznej pozwoliło na przedstawienie i omówienie najbardziej istotnych kwestii dotyczących poszczególnych grup zawodowych i społecznych uczestniczących i współdecydujących o kształcie przestrzeni miast, osiedli i obszarów rekreacyjnych. Podsumowując obrady Kongresu, wskazano najbardziej istotne kwestie, podejmowane przez prelegentów i uczestników dyskusji. Zagadnienie edukacji społecznej, zacieśnienia współpracy z samorządami oraz zintensyfikowanie kontaktów pomiędzy środowiskami twórców uznano za podstawowe kierunki wymagające dalszych wspólnych, międzyśrodowiskowych ustaleń. Podkreślono konieczność wymiany doświadczeń i koncepcji pomiędzy instytucjami administracji centralnej i lokalnej oraz środowiskami naukowymi i twórczymi.

Prognozowany budżet na realizację III edycji programu na rok 2023 wynosi 4.000.000 zł. Grono potencjalnych wnioskodawców poszerzono o stowarzyszenia i fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego.

Jak zgłosić projekt?

Nabór wniosków odbędzie się elektronicznie poprzez platformę Witkac.pl

Termin naboru: 2 listopada do 30 grudnia 2022
Budżet programu na rok 2023 wynosi 4.000.000 zł
Więcej informacji: https://rzezba-oronsko.pl/rzezba-dla-niepodleglej/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej. Zgłoś wniosek do III edycji programu na rok 2023 - Echo Dnia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie