Są jeszcze wolne miejsca w opolskich szkołach zawodowych

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W opolskim Centrum Kształcenia Praktycznego działa 41 świetnie wyposażonych pracowni zawodowych z 326 stanowiskami. Na zdjęciu zajęcia w pracowni mechatronicznej.
W opolskim Centrum Kształcenia Praktycznego działa 41 świetnie wyposażonych pracowni zawodowych z 326 stanowiskami. Na zdjęciu zajęcia w pracowni mechatronicznej. ZPO/ckp
W opolskich szkołach zawodowych jest jeszcze dużo miejsc m.in. dla przyszłych handlowców, mechaników, logistyków i kucharzy.

Technicy, nazywani personelem średniego szczebla, od kilku lat należą do najbardziej poszukiwanych przez firmy pracowników. Opolskie szkoły ponadgimnazjalne oferują jeszcze wolne miejsca w klasach przygotowujących do atrakcyjnych zawodów. Jednym z nich jest logistyk. Deficyt pracowników tej branży sięga 27 procent, a wyjściowe zarobki to 2300 zł. Kilka miejsc w klasie logistycznej zostało w opolskim "ekonomiku".

W polskich firmach jest też duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny energetyki i technologii odnawialnych (deficyt wynosi 21 proc.). Wiedzę i praktykę w tej dziedzinie można zdobyć w Publicznym Technikum nr 1 w Opolu, gdzie w klasie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej było wczoraj jeszcze 17 miejsc.

Nie mają problemów ze znalezieniem pracy handlowcy. To jedna z najbardziej zróżnicowanych profesji, która obejmuje kasjerów, ekspedientów, konsultantów, przedstawicieli handlowych, menedżerów sprzedaży itd. W Publicznym Technikum nr 2 w Opolu wczoraj były jeszcze 4 miejsca w klasie technik handlowiec.
Bardzo bogatą ofertę mają także zasadnicze szkoły zawodowe. Jedną z poszukiwanych profesji jest mechanik pojazdów samochodowych i mechanik motocyklowy. W tej branży deficyt pracowników sięga 34 procent, a w opolskich zawodówkach czeka na uczniów sporo wolnych miejsc.

Młodzież, która wybierze szkoły w Opolu, ma bardzo dobre warunki do praktycznej nauki 47 zawodów - zarówno w szkołach (55 pracowni), jak i Centrum Kształcenia Praktycznego (41 pracowni). Opolskie placówki współpracują też z ponad tysiącem przedsiębiorstw różnych branż .

Szczegółowe informacje o wolnych miejscach w szkołach ponadgimnazjalnych regionu znajdziecie na stronie www.oswiata.opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska