Są już pierwsi chętni inwestorzy na działki przy rondzie w dawnych Wrzoskach. Opola ma tam ponad 100 hektarów do zagospodarowania

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zaletami gruntów przy rondzie we Wrzoskach jest dobre ich skomunikowanie i dostęp do dużych mocy elektrycznych, co ponoć wyróżnia je w całej południowej Polsce.
Zaletami gruntów przy rondzie we Wrzoskach jest dobre ich skomunikowanie i dostęp do dużych mocy elektrycznych, co ponoć wyróżnia je w całej południowej Polsce. Archiwum UM Opole
Opole planuje, że w czwartym kwartale br. inwestorzy pojawią się na gruntach przejętych w ubiegłym roku od gminy Dąbrowa, po powiększeniu miasta.

Ponad 2000 miejsc pracy utworzyły dotychczas firmy, które wybrały lokalizację w opolskiej podstrefie ekonomicznej. Na inwestycje wyłożyły łącznie około 850 mln zł.

- Praktycznie przy ulicy Północnej nie mamy już wolnych terenów, chyba, że na odsprzedaż zdecydują się nieliczne firmy, które dotychczas nie zagospodarowały swoich działek - mówi Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Opola. To kilku przedsiębiorców z rodzimym kapitałem.

Na terenie przy Północnej ulokowały się: PZ Stelmach, Art Odlew, Pasta Food, ifm ecolink, Skamol, GSS, IAC, Hongbo (w chińskiej fabryce ledów trwa rozruch), laboratorium Ladrob, UFI Filters (finiszuje z budową). W mieście z ulg strefowych korzysta też Polaris (przy ul. Wspólnej), Kamex (przy Wschodniej) i HFG (na Metalchemie).

To jest wyjątkowy teren
Dzięki powiększeniu Opola i przejęciu 108 ha przy rondzie w dawnych Wrzoskach miasto może przyciągać kolejnych inwestorów. - Zainteresowanie jest duże - podkreśla Michał Kramarz. - Pracujemy nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Konieczne jest wybudowanie dróg wewnętrznych i doprowadzenie mediów. Są tam dostępne duże moce elektryczne i to wyróżnia ten teren inwestycyjny w całej południowej Polski - dodaje Michał Kramarz i zapowiada, że pierwsze firmy mogą się tam pojawić w czwartym kwartale br.

Kramarz podkreśla, że dla inwestorów zainteresowanych Opolem ważna jest też dostępność pracowników i akademicki charakter miasta. - Inwestorzy doceniają wysiłek wkładany w rozwój nauki, technologii i rozwiązań smart - mówi. W jego ocenie niski poziom bezrobocia w Opolu nie jest przeszkodą. - Współpracujemy z innymi samorządami i szkołami średnimi - wyjaśnia. - Mimo prowadzonych równolegle rekrutacji, nie ma problemów. Nie dochodzi do takich sytuacji, jak na rynkach ościennych, że firmy podkupują sobie ludzi.

Zobacz też: Opolskie Info [2.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska