Są pieniądze na wały przeciwpowodziowe w Brzegu

Redakcja
Wał między dzielnicą Rataje (na zdjęciu) a ulicą Oławską będzie miał około dwóch kilometrów długości i ochroni bezpośrednio ponad 660 mieszkańców miasta.
Wał między dzielnicą Rataje (na zdjęciu) a ulicą Oławską będzie miał około dwóch kilometrów długości i ochroni bezpośrednio ponad 660 mieszkańców miasta. Archiwum/Roman Baran (O)
Ministerstwo Finansów dołoży 8 mln zł do zabezpieczenia przeciwpowodziowego Brzegu. Wał na Ratajach ma być gotowy jeszcze w tym roku.

O decyzji ministerstwa poinformował dzisiaj, na specjalnej konferencji prasowej, wojewoda opolski Adrian Czubak.

- Mamy trzy duże miasta wzdłuż Odry - mówił wojewoda. - Po szkodach, jakie woda wyrządziła w 1997 roku i podczas kolejnych powodzi, Kędzierzyn-Koźle i Opole są już dość dobrze zabezpieczone. Teraz mogę powiedzieć z satysfakcją, że wkrótce rozpocznie się realizacja zadania, którego dokładna nazwa brzmi budowa, przebudowa i modernizacja wału przeciwpowodziowego Rataje w Brzegu. Najważniejszej tego typu inwestycji w regionie.

Wał między Ratajami a ulicą Oławską będzie miał około dwóch kilometrów długości i ochroni bezpośrednio ponad 660 mieszkańców miasta. Koszt jego budowy szacowany jest na blisko 15 milionów zł. Pieniądze z ministerstwa to największy wkład finansowy. Brakującą kwotę samorząd województwa pozyska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .

- Ostateczny koszt nie powinien przekroczyć 12 milionów - przewiduje Zbigniew Bachryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. - Wobec braku zamówień na urządzenia wodne budujące je firmy oferują dziś bardzo korzystne ceny. Tak było np. w Dobrzeniu. Na dniach ogłosimy przetarg, który wyłoni wykonawcę i w czerwcu powinna już zacząć się budowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wał gotowy będzie w grudniu.

Z ministerialnego wsparcia cieszy się Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

- Tak się dziwnie składało, że oprócz mnóstwa dobrej woli nie doczekaliśmy się dotąd żadnych działań i Brzeg był najsłabszym ogniwem w regionie - mówił burmistrz. - Teraz wreszcie mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Mam nadzieję, że Odra przestanie być straszakiem, a wały i nadrzeczne bulwary będą wykorzystywane tak jak we Wrocławiu czy Opolu, gdzie są ogromną atrakcją dla mieszkańców i turystów.

O ile zamknięcie wału między Ratajami a ul. Oławską zabezpieczy przed powodzią położone wzdłuż Odry dzielnice Brzegu, to nadal zagrożona będzie tak zwana Wyspa. Regularnie zalewany teren na którym ulokowanie jest wiele przedsiębiorstw.

- Będziemy się starać, by na jej zabezpieczenie również znalazły się pieniądze - zapewniał dziś wojewoda Adrian Czubak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska