Są wierni przysiędze na różne sposoby. W 2021 roku opolscy żołnierze oddali ponad 250 litrów krwi. Dzielą się również szpikiem kostnym

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej służą ojczyźnie nie tylko na poligonie, ale dzielą się również tym, co najcenniejsze.
Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej służą ojczyźnie nie tylko na poligonie, ale dzielą się również tym, co najcenniejsze. 10 BLog
Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej służą ojczyźnie nie tylko na poligonie, ale dzielą się również tym, co najcenniejsze.

W 2021 roku opolscy żołnierze oddali łącznie ponad 250 litrów krwi. Trend utrzymał się również w nowym roku. Tylko w styczniu krew oddało 80 osób, co przełożyło się na 36 litrów oddanej krwi. Wśród dawców są żołnierze oraz cywilni pracownicy resortu. Zrobili to pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, a także ciągłymi wyjazdami w kierunku granicy polsko-białoruskiej.

- Przed wybuchem pandemii COVID-19, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, organizowaliśmy zbiórki krwi na terenie naszej jednostki, np. podczas Dni Otwartych Koszar. Jednak w czasie pandemii, w trosce o bezpieczeństwo zarówno żołnierzy jak i naszych gości, nie organizowaliśmy większych imprez. Nasi żołnierze i pracownicy indywidualnie oddają krew w siedzibie RCKiK – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 BLog.

Od lat prowadzona jest ogólnopolska akcja „SpoKREWnieni ze służbą”, w której biorą udział nie tylko żołnierze 10 Blog, ale również funkcjonariusze innych służb mundurowych. W jej ramach, w 2020 r. krew w Opolu oddawał Wiceminister Obrony Narodowej Marcin Ociepa.

Dla żołnierzy krwiodawstwo jest takim samym rodzajem służby, jak wizyta na poligonie, czy strzelnicy.

- Zaczęłam oddawać krew jeszcze przed wstąpieniem do wojska, po ukończeniu 18. roku życia. Spodobało mi się, że jest to bezinteresowna pomoc. Krew to największy dar, dzięki któremu można uratować inną osobę - mówi szer. Marta Błaszkiewicz z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, która posiada odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia.

Żeby ją otrzymać, musiała oddać 5 litrów krwi.

Opolskie środowisko krwiodawców w mundurach jest zrzeszone przy Policyjnym Klubie Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji. Wojskowi 10 BLog również do niego należą.

Opolscy żołnierze nie tylko oddają krew, ale również są dawcami szpiku kostnego. Jedną z takich osób jest szer. Paweł Żukowski z 10 BLog, który miał pobrany materiał genetyczny w 2018 r. w Dzień Dawcy Szpiku, który odbył się podczas dni otwartych 10 BLog. Dwa lata później otrzymał informację z DKMS, że odnaleziono 3-letnie dziecko, któremu może oddać swój szpik.

- Uważam, że każdy, kto jest zdrowy i ma możliwość podzielenia się, powinien to zrobić. Pomoc drugiemu człowiekowi jest najważniejsza – tłumaczy swoje motywacje.

Jak dodaje, dawca szpiku przez 3 lata nie może oddawać krwi, w razie komplikacji musi być do dyspozycji odbiorcy szpiku.

W polskich bazach danych znajduje się 2 miliony potencjalnych dawców szpiku, którzy czekają na możliwość pomocy drugiemu człowiekowi. Zapisanie się na listę potencjalnych dawców szpiku jest bardzo proste. Mimo tego, co 5. pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy, który nie byłby członkiem jego rodziny.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Fundacji DKMS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska