Sadio Mane Piłkarzem Afryki 2022. Były senegalski skrzydłowy Liverpoolu, który trafił do Bayernu Monachium odebrał nagrodę w stolicy Maroka

JacK
@iMiaSanMia/Twitter
Nowy atakujący Bayernu Monachium, Senegalczyk Sadio Mane zdobył nagrodę dla najlepszego afrykańskiego zawodnika sezonu. Trofeum odebrał podczas uroczystej ceremonii w Maroku. Mane niejako zastąpił w ataku Bayernu polskiego goleadora Roberta Lewandowskiego, który odszedł do Barcelony.

Skrzydłowy, który dołączył do Bayernu kilkanaście dni temu za 38 milionów euro, pokonał w głosowaniu byłego kolegę z Liverpoolu Egipcjanina Mohameda Salaha i bramkarza Chelsea Londyn, Senegalczyka Edouarda Mendy'ego, zdobywając największą liczbę głosów. Nowy zawodnik Bayernu odebrał nagrodę CAF Award 2022 osobiście w stolicy Maroka - Rabacie, opuszczając na dwa dni zespół mistrzów Niemiec, przebywający na tournee po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

30-letni Mane został wybrany Piłkarzem Roku Afryki po raz drugi. Wcześniej uznano go najlepszym na Czarnym Lądzie w 2019 roku.

– Czuję się bardzo zaszczycony otrzymaniem tej nagrody. Dedykuję to trofeum młodzieży mojej ojczyzny”– powiedział Mane, który jest czczony jako bohater narodowy w Senegalu.

W minionym sezonie z zespołem z czerwonej części Merseysiders wygrał Puchar Anglii i Puchar Ligi Angielskiej. Dotarł także z „The Reds” do finału Ligi Mistrzów i zajął drugie miejsce w Premier League.

W lutym tego roku Mane pomógł reprezentacji Senegalu po raz pierwszy w historii triumfować w Pucharze Narodów Afryki. W finale turnieju w Kamerunie „Lwy z Terangi” pokonały Egipt (0:0) w konkursie rzutów karnych 4:2. Sadio zdobył w finałach PNA 3 bramki. Królem strzelców turnieju został Kameruńczyk Vincent Aboubakar z 8 golami.

Podczas gali w Maroku reprezentacja Senegalu została również uznana za najlepszą afrykańską drużynę sezonu.