Sądy wracają do pracy. Sędziowie wyznaczają rozprawy, pierwsze na Opolszczyźnie mogą być już pod koniec maja

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Sądy muszą zachować rygory sanitarne i dotyczące izolacji społecznej.
Sądy muszą zachować rygory sanitarne i dotyczące izolacji społecznej. Karolina Misztal
18 maja Minister Sprawiedliwości i Główny Inspektor Sanitarny przekazali wytyczne na temat sanitarnych zasad wznowionej pracy sądów.

Sądy muszą zachować rygory sanitarne i dotyczące izolacji społecznej. Strony postępowań i świadkowie będą przychodzić na wyznaczoną godzinę. Przy wejściu ochrona ma sprawdzać wezwanie, będzie obowiązek dezynfekcji rąk i noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos.

Oskarżeni czy świadkowie mogą zdjąć swoją maseczkę tylko na wezwanie sądu, w celu identyfikacji. Na salach rozpraw pojawią się przeszklone bariery, korytarze zostaną podzielone na strefy, w których w odpowiedniej odległości można będzie czekać na rozprawę.

Udział publiczności będzie możliwy tylko w odpowiednio dużych pomieszczeniach. Także pracownicy sądów muszą mieć zabezpieczoną odpowiednią powierzchnię i warunki pracy. Sędziowie będą orzekać w przyłbicach albo maseczkach. Po każdej rozprawie, a nawet po przesłuchaniu każdego świadka sala rozpraw musi być dezynfekowana, co powoduje konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu.

- Sąd Okręgowy w Opolu i część sądów rejonowych wznawia pracę od 1 czerwca – mówi sędzia Daniel Kliś, rzecznik SO w Opolu. – W niektórych przypadkach prezesi sądów lub przewodniczący wydziałów już wcześniej rozszerzają katalog spraw pilnych. Postaramy się spełnić wymagania sanitarne w okresie epidemii.

Sąd Rejonowy w Nysie pierwsze rozprawy wyznaczył za około trzy tygodnie. Nysa jeszcze przed pandemią miała poważne problemy lokalowe, miejscowy sąd nie może się doczekać budowy nowej siedziby. W nowych warunkach rozprawy będą prowadzone tylko w 4 na 10 sal, i tylko w budynku przy Pl. Kościelnym.

- Musimy jakoś dopasować budynek sądu do wytycznych, w ramach naszych warunków lokalowych i finansowych. Łatwo nie będzie – komentuje wiceprezes SR w Nysie Mariusz Ulman. – Sędziowie wybiorą na początek najpilniejsze sprawy. Rozprawy z dużą ilością świadków czy kilkoma osobami oskarżonymi, będą musiały poczekać.

W Nysie kolejne problemy pojawią się wraz z letnimi upałami. Zgodnie z nowymi zasadami nie wolno używać klimatyzacji ani klimatyzatorów, tymczasem w siedzibie sądu w Nysie w gorące dni temperatura przekracza 30 stopni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska