Salon w stylu industrialnym i loftowym – aranżacje

Materiał informacyjny
Duża, wygodna sofa i fotel w centrum przestrzeni dziennej, a poza nią minimalizm i nawiązania do chłodnej stylistyki pofabrycznych wnętrz. Stal, aluminium, powtórnie przetworzony plastik, ale też lustra i szkło, które optycznie powiększają przestrzeń. Styl industrialny to zgrabne łączenie surowości i komfortu.

Styl industrialny, którego początki sięgają lat 50. XX wieku, to dla wielu synonim elegancji i wyrafinowania. Łączy w sobie surowość i chłodną, wyraźnie stonowaną paletę kolorystyczną pofabrycznych wnętrz, z elementami artystycznego wyrazu. Nic dziwnego, bowiem w latach 60. i 70. XX wieku pomieszczenia pofabryczne, czyli lofty, wynajmowane były szczególnie chętnie przez nowojorskich artystów, którzy przerabiali je na swoje atelier. Nietypowa przestrzeń pozwalała na zupełnie nowe, oryginalne zagospodarowanie mieszkań – bez podziału na odrębne pokoje czy strefy. Pracownia i miejsce do odpoczynku stanowiły całość, przenikając się wzajemnie.

Istotne założenia stylu:

 • We wnętrzu loftowym kuchnia łączy się zazwyczaj z salonem, często brak nawet wyraźnego rozdzielenia między łazienką a pokojem.
 • Najważniejszym elementem stają się okna: duże, wpuszczające jak najwięcej światła.
 • Wewnątrz na widoku warto pozostawić wszelkie kable, rury, fragmenty surowych ścian – ceglany mur czy beton na podłodze są bardzo mile widziane.
 • Lampy nawiązujące do oświetlenia starych fabryk, metalowe poręcze i schody, rolety lub żaluzje w miejsce tradycyjnych firanek – to kolejne, istotne elementy industrialnego szyku.

Salon w stylu industrialnym i loftowym – czy to możliwe w każdym pomieszczeniu?

Mimo że styl industrialny wywodzi się z dużych, otwartych przestrzeni budynków przemysłowych, możliwe jest odwzorowanie go również w mieszkaniu, szczególnie zaś w starych kamienicach, których wysokie sufity naturalnie sprzyjają loftowej aranżacji. Odpowiednie dodatki, materiały charakterystyczne dla starych fabryk, jak beton, cegła i szkło, a także umeblowanie zachowujące najważniejsze cechy loftowych wnętrz pozwolą wprowadzić styl industrialny do każdego mieszkania.

Najważniejszym wyznacznikiem stylu industrialnego jest przestronność. Mając to na uwadze, przekształcanie mieszkania w bloku na styl loftowy należy zacząć od usunięcia zbędnych ścian działowych, a co za tym idzie – od stworzenia otwartej przestrzeni dla dalszych działań aranżacyjnych. Mile widziane są materiały charakterystyczne dla dawnych fabryk, takie jak cegły na całych ścianach lub choćby na ich fragmentach, beton i przeszklenia. Naturalne światło wpadające przez duże okna pozbawione firanek i zasłon staje się głównym źródłem oświetlenia.

We wnętrzach loftowych ceni się surowość i minimalizm. Im mniej rozmaitych mebli i bibelotów, tym lepiej. Mimo to mieszkanie powinno być funkcjonalne, wygodne i komfortowe. Pewną dozę ekstrawagancji widać w nielicznych, lecz wyraźnie odcinających się od stonowanego wnętrza akcentach – w tej roli sprawdzą się obrazy współczesnych twórców, wielkoformatowe zdjęcia albo fotele do salonu w kolorach kontrastujących z barwami ścian.

Kolory dominujące w industrialnych wnętrzach to: biel, odcienie szarości, czerń. Intensywne barwy, takie jak miedź, turkus, czerwień czy żółć, pojawiają się jedynie w dodatkach, nadają jednak pomieszczeniom szczególnego charakteru. Lustra powieszone na ścianach w korytarzu czy pokoju dodadzą mieszkaniom w bloku przestronności, sprawiając, że wydadzą się one większe niż w rzeczywistości. To również zbliży je do klasycznego loftu.

Meble do salonu w stylu loftowym i industrialnym

Wybierając meble do mieszkania utrzymanego w stylu industrialnym, warto pamiętać o minimalizmie i na przykład zamiast kilku szafek na ubrania, wybrać jedną szafę, za to pojemną. Meble powinny mieć formę prostą, w miarę surową, nawiązującą do stylistyki pofabrycznych wnętrz. Miedziane, może nawet lekko steampunkowe elementy, metalowe wykończenia i zdobienia, niezabudowane półki na książki wykonane ze stali – to zdecydowanie dobry kierunek w szukaniu loftowych inspiracji.

Ułożenie mebli wypoczynkowych:

 • Centralne miejsce w połączonym z kuchnią salonie zajmuje kanapa. Na tyle duża, by znalazło się na niej miejsce dla kilku osób, kolorystycznie jednak stonowana: najlepiej w odcieniach szarości albo czarna. Ewentualnie biała – wówczas będzie się wspaniale prezentować na surowym, kontrastowym tle ścian.
 • Jeśli metraż mieszkania na to pozwoli, warto również zastanowić się nad szezlongiem, stanowiącym lekko ekstrawagancki, lecz jakże wygodny element wystroju. Szezlongi tapicerowane lub wykonane ze sztucznej skóry to znakomita alternatywa dla klasycznych foteli – ich specyficzna konstrukcja pozwala odpoczywać w pozycji półleżącej, co stanowi ich niezaprzeczalną zaletę.
 • Oprócz sofy czy szezlonga w salonie loftowym znakomicie prezentują się fotele – zarówno klasyczne, jak i te zupełnie nowoczesne. Przeglądając fotele do salonu IKEA, nie sposób nie zauważyć ich intensywnych kolorów. Właśnie te kolory: ciemnoniebieski, czerwony, żółty, musztardowy czy ciemnozielony idealnie kontrastować będą z industrialną surowością i szarością wnętrza.

Fotel fotelowi nierówny – jaki wybrać?

 • Na szczególną uwagę, gdy mowa o stylu industrialnym, zasługują fotele uszatki IKEA, które po raz pierwszy zostały wprowadzone do oferty właśnie w latach 50. XX wieku, czyli w czasie, gdy styl loftowy się rodził. Wysokie oparcie fotela zapewnia stabilne podparcie dla karku, a charakterystyczne „uszy” umożliwiają wygodne ułożenie głowy podczas popołudniowej, krótkiej drzemki;
 • W industrialnych salonach sprawdzają się również fotele z podnóżkiem – tutaj można zdecydować się na kolorystyczną jednolitość tych dwóch elementów lub poeksperymentować, zestawiając ze sobą różne barwy fotela i podnóżka. Warto zauważyć, że fotel z podnóżkiem ma tę przewagę nad szezlongiem, że może pełnić również funkcję pufa, czyli dodatkowego miejsca, gdy pojawią się goście.

Aby odpowiednio wyważyć wystrój pomieszczenia, warto ustawić w pobliżu miękkiej, dużej sofy lub fotela odpowiedni stolik kawowy. On również powinien odpowiadać założeniom minimalizmu, nawiązując przy tym do materiałów cenionych w stylu loftowym, czyli: metalu, szkła, ewentualnie naturalnego drewna.

Okrągły stolik na stalowej ramie z blatem z hartowanego szkła albo rustykalny stolik z metalu, z blatem wykonanym z litego drewna sprawdzą się w tej aranżacji znakomicie.

Jakie kolory dominują w industrialnym salonie?

Dominującymi kolorami dla stylu industrialnego są odcienie szarości, czerń i biel. Lekka ekstrawagancja kolorystyczna dopuszczana jest w przypadku dodatków, których zadaniem jest przełamać surowość industrialnych wnętrz. W związku z tym wybrane elementy umeblowania mogą być w odcieniu miedzi, musztardowe, żółte, czerwone, ciemnoniebieskie, seledynowe bądź ciemnozielone.

Podłogi w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym są jednolite, możliwie szare. Najlepiej, aby były wylane z betonu, wówczas zupełnie przypominać będą pofabryczne hale. Charakterystyczna, czerwona cegła powinna pojawić się choćby na fragmencie ściany w przestrzeni dziennej loftowego wnętrza.

Dodatki w loftowym wnętrzu

Loftowe wnętrza lubią surowość i minimalizm. W związku z tym, wybierając jakiekolwiek ozdoby i dodatki, warto ograniczyć się do tych niezbędnych, takich jak oświetlenie, tkaniny i większe kompozycje na ścianach, które przykuwają wzrok.

Mówiąc o oświetleniu sztucznym, warto mieć na uwadze trzy główne założenia stylu:

 • Oświetlenie salonu powinno nawiązywać do tego, które obowiązywało w czasach narodzin stylu industrialnego, czyli do oświetlenia fabryk z pierwszej połowy XX wieku. Źródłem sztucznego światła w loftowych wnętrzach są często same żarówki, wiszące na linkach lub zamocowane na metalowej konstrukcji o nietypowym kształcie.
 • W roli oświetlenia centralnego sprawdzą się przede wszystkim duże, pojedyncze lampy sufitowe na ramie ze stali tudzież lampy widzące z kilkoma źródłami światła.
 • Kolorystyka lamp powinna zgrywać się z surowością wnętrza: czerń, biel, miedź i chrom idealnie podkreślą przemysłowość wnętrza.

Tkaniny zdobiące loftowe wnętrza to rozmaite poduszki dekoracyjne w abstrakcyjne wzory, względnie koce, będące pod ręką w razie chłodniejszych wieczorów. Należy pamiętać, że w loftach okna są źródłem naturalnego światła – zamiast firanek i zasłon mogą pojawić się w nich żaluzje lub rolety.

Jako że wnętrza industrialne stanowiły początkowo atelier artystów malarzy, mile widziane są w nich różnej wielkości obrazy: mogą wisieć na ścianach albo stać o nie oparte. Współczesnym odpowiednikiem oryginalnych obrazów mogą być również wielkoformatowe zdjęcia. Umieszczone w czarnych ramkach ułatwią stworzenie klimatu pofabrycznych wnętrz.

Nawet nie posiadając loftu, można urządzić mieszkanie w stylu industrialnym. Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni, światła i naturalnych materiałów, takich jak metal czy szkło, a także odpowiedni dobór mebli, to pierwsze kroki ku temu, aby cieszyć się przemysłowym klimatem również w bloku.

Advertisement

Dodaj ogłoszenie