Sam policz sobie urlop

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Na pytania czytelników odpowiada Roman Zemanek, specjalista PIP w Opolu.

Wanda z Nysy:
- Czy za święto 3 Maja, które w tym roku wypadło w niedzielę, przysługuje pracownikowi inny dzień wolny?
- Niestety, nie. Przepis kodeksu pracy ustanawia zasadę, że każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy danego miesiąca o 8 godzin. W tej sytuacji oznacza to, że wolny dzień przysługuje jedynie za święto, które wypada w dzień powszedni. Czas pracy w maju br. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze wynosi 160 godzin, a dla niepełnoetatowca jest proporcjonalnie niższy.

Andrzej, mieszkaniec Opola:
- Jestem osobą niepełnosprawną, pracuję 5 godzin 45 minut dziennie, czyli na 3/4 etatu. Jak w tej sytuacji będzie liczony urlop?
- Pański urlop "kodeksowy", zakładając, że jest to np. 26 dni, należy podzielić przez etat, co daje 19,5 dnia, które należy zaokrąglić do 20 dni. Następnie mnożymy je przez 7 godzin. Oznacza to, że przysługuje Panu w danym roku 140 godzin urlopu "kodeksowego". Ponadto z ustawy o niepełnosprawnych przysługuje Panu w danym roku kalendarzowym dodatkowo 8 dni x 7 godzin, tj. 56 godzin urlopu. Tak więc łącznie jest to 196 godzin urlopu. Każdy dzień urlopu udzielany jest w obowiązującym pracownika wymiarze dobowym, w Pana przypadku po 5 godz. i 45 min. Urlop w wymiarze 196 godzin należy podzielić przez 5 godz. 45 min. Co oznacza, że winien Pan otrzymać 34 całe dniówki urlopowe, a ostatniego, 35. dnia część Pan przepracuje, a w części będzie Pan na urlopie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska