Sam wybierz fundusz emerytalny

fot. sxc
fot. sxc
Ważne, jak długo OFE jest w czołówce rankingu, a nie, ile ostatnio zarobił.

Do 10 stycznia blisko 230 tys. osób, które rozpoczęły pracę w ostatnich miesiącach, powinno wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. W przeciwnym wypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylosuje za nich jeden z funduszy.

OFE muszą wybrać osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły działalność gospodarczą i odprowadzają do ZUS składki na ubezpieczenia emerytalne.

Część naszych składek ZUS przekazuje do Otwartych Funduszy Emerytalnych na tzw. II filar. W sumie do końca grudnia ub.r. publiczny ubezpieczyciel przekazał do funduszy ponad 118 mld zł z odsetkami, a średnia składka wyniosła miesięcznie niespełna 100 zł na osobę.

Fundusze mają za zadanie pomnażać nasze pieniądze do momentu naszego przejścia na emeryturę. Inwestują je np. w akcje na giełdzie czy obligacje Skarbu Państwa.
W tym roku pierwsze kilka tysięcy kobiet przechodząc na emerytury, otrzyma część z nich właśnie z II filaru, czyli OFE. Niestety, kryzys finansowy, który zaczął się w ubiegłym roku, spowodował, że w ostatnim czasie wszystkie OFE straciły.

- Dlatego wybierając fundusz, należy kierować się długoterminowymi wynikami, a nie tylko tym, jak radził sobie w gorszych czasach - podpowiada Tomasz Publicewicz z portalu Analizy Online, zajmującego się m.in. porównywaniem funduszy emerytalnych. - Porównajmy całą działalność funduszu, trzy ostatnie lata i ostatni rok. Sprawdźmy też, czy nie zmienili się zarządzający, bo to może oznaczać zmianę polityki.

Najważniejsze jego zdaniem jest nieuleganie argumentom agentów ubezpieczeniowych. Oni zawsze starają się przedstawić takie wykresy, które będą pokazywały w dobrym świetle reprezentowany przez nich fundusz.

- W przyszłości różnice pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi OFE będą miały duży wpływ na wysokość naszych emerytur - przestrzega Ewa Radkowska, członek zarządu ING PTE.

Tymczasem w losowaniu ZUS nie wszystkie OFE biorą udział. Wykluczone są największe fundusze, często osiągające najlepsze wyniki finansowe.

Do funduszu emerytalnego można zapisać się, wysyłając sms-a na numery podane w reklamach, przez internet na stronach www lub osobiście u agentów. Każdy z funduszy ma numer infolinii, pod którym można uzyskać dodatkowe informacje.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku - w styczniu i w lipcu. Nie dotyczy ono studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska