Samochód elektryczny – czy długie podróże po Polsce są możliwe?

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Coraz większe odległości, które jesteśmy w stanie pokonać kolejnymi modelami samochodów elektrycznych, dają nadzieję na to, że przestaniemy używać ich jedynie do jazdy w mieście. Najważniejsze jest jednak to, że plan rozwoju elektromobilności to między innymi rozwój sieci szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych przy łączących miejscowości trasach komunikacyjnych. Wzrost inwestycji w tym zakresie w najbliższym czasie zapowiada PKN ORLEN

Samochód elektryczny. Coraz częściej w małych miastach i na trasach

Po naszych drogach porusza się coraz więcej różnego rodzaju samochodów wykorzystujących napęd elektryczny. Z dostępnych danych wynika, że obecnie zarejestrowanych jest ponad 22 tysiące pojazdów elektrycznych. Są to nie tylko typowe „elektryki”, ale także samochody o napędzie hydrybowym. Połowa z nich została zarejestrowana zaledwie w ciągu ostatniego roku.

Dzięki rozwojowi stacji ładowania, zainteresowanie samochodami elektrycznymi nie ogranicza się już tylko do dużych miast. Samochody elektryczne spotkamy coraz częściej także w małych miastach i łączących miejscowości trasach komunikacyjnych. Coraz więcej osób bowiem przekonuje się do tego typu środków transportu, a ich zaletą są nie tylko niskie koszty eksploatacji, ale także bardzo szybkie ładowanie na stacjach ładowania.

Samochód elektryczny. Ile trwa ładowanie?

Na wszystkich stacjach ładowania pojazdów elektrycznych PKN ORLEN możliwe jest ładowanie jednocześnie dwóch lub trzech samochodów elektrycznych. Każda z ładowarek zapewnia ładowanie jednego samochodu elektrycznego prądem stałym DC (złączem CHAdeMO do mocy 50 kW lub CCS o mocy 50-100 kW) i jednego prądem zmiennym AC (złączem Type 2).

Samochód elektryczny wyposażony w akumulatory trakcyjne o pojemności ok. 60 kWh, które pozwalają na zasięg nawet ponad 400 km, naładujemy od 25 do 80% ich pojemności w około 50 minut, korzystając z ładowarki o mocy 50 kW.

Jeśli skorzystamy z wydajniejszej i mocniejszej ładowarki o mocy 100 kW, wtedy czas ładowania z 25 do 80% pojemności skróci się do około 25-30 minut.

orlen

Samochód elektryczny. Jaki jest koszt naładowania baterii do pełna?

Możemy przyjąć, że dziś przeciętny samochód elektryczny zużywa od około 15 do 22 kW energii na każde 100 przejechanych kilometrów (oczywiście, tak jak w przypadku aut spalinowych, wiele zależy od naszego stylu jazdy i ilości włączonych odbiorników prądu).
Oznacza to, że:

  • korzystając z ładowarki prądem zmiennym AC, zapłacimy za każde 100 przejechanych kilometrów od ok. 22 zł (15 kW/100 km) do ok. 32 zł (22 kW/100 km);
  • ładując auto z ładowarki o prądzie stałym DC o mocy 50 kW, zapłacimy odpowiednio ok. 30 lub ok. 44 zł

Natomiast korzystając z ładowarki prądu stałego DC o mocy powyżej 50 kW, zapłacimy za każde przejechane 100 km ok. 36 zł (przy zużyciu 15 kW/100 km) lub ok. 53 zł (przy zużyciu 22 kW/100 km).

Oczywiście szybkie ładowarki prądu stałego DC, znacząco skracają czas naładowania, nawet do 30-40 minut.
To wciąż taniej niż koszt przejechania 100 kilometrów przez auto spalinowe.

Aplikacja dla kierowców samochodów elektrycznych. Znajdź najbliższą stację ładowania

Planowanie to podstawa każdego działania. W tym także jazdy samochodem elektrycznym. Pomocna w tym jest mobilna aplikacja ORLEN Charge. Dzięki niej możemy w efektywny sposób zaplanować naszą trasę i miejsca ładowania samochodu elektrycznego, które zarazem staną się miejscami na nasz wypoczynek lub zakupy.

Aplikacja pozwala znaleźć najbliższą stację oraz sprawdzić, które złącza i o jakiej mocy są aktualnie dostępne. Umożliwia ona również rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie i miejscu, a także monitorowanie poziomu i mocy ładowania. Dzięki aplikacji użytkownik może też sprawdzić historię swoich sesji ładowania oraz wyszukać udogodnienia znajdujące się w pobliżu ładowarki.

Jak korzystać z aplikacji dla kierowców samochodów elektrycznych ORLEN Charge?

Mobilna aplikacja ORLEN Charge jest bezpłatnie dostępna w Google Play i App Store na smartfony z systemami Android oraz iOS.

Po ściągnięciu aplikacji musimy podać swoje dane oraz dane naszego samochodu elektrycznego. Za pomocą filtrów możemy znaleźć stację ładowania odpowiednią dla naszego samochodu elektrycznego. Stację ładowania możemy wyszukać także korzystając z mapy. Po wyborze odpowiedniego złącza pozostaje nam podłączyć auto i rozpocząć sesję ładowania.

W jej trakcie możemy na bieżąco śledzić jej status, moc i ilość pobranej energii. Możemy także sprawdzić zestawienie poprzednich sesji. Cała obsługa jest prosta i intuicyjna, a co równie ważne, nie zabiera dużo czasu.

Elektromobilność. Plan PKN ORLEN na najbliższy czas

PKN ORLEN ma w tej chwili w Polsce 86 szybkich stacji ładowania typu DC. Stanowiska rozmieszczone są w większych miastach i przy głównych trasach komunikacyjnych. Dzięki nim, korzystając z aplikacji ORLEN Charge, możemy bezproblemowo i szybko zaplanować trasę naszej podróży, uwzględniając miejsca na postój i ładowanie. Oprócz szybkich stacji ładowania, w ramach GK ORLEN funkcjonują 32 stacje typu DC oraz 23 stacje typu AC należące do Energa, dodatkowo również inwestycje w stacje kończy Energa Operator (zgodnie z założeniami docelowa liczba stacji ma wynosić 277 stacji typu AC). Sieć jest stale rozbudowywana o kolejne obiekty, tak aby zapewnić komfort komunikacji samochodem elektrycznym na terenie całego kraju.

Materiał oryginalny: Samochód elektryczny – czy długie podróże po Polsce są możliwe? - Polska Times