Samorząd Opolszczyzny wspiera zakłady aktywności zawodowej. Pracuje w nich ponad 220 osób

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Umowy na dofinansowanie działalności zakładów aktywności zawodowej z budżetu województwa opolskiego podpisał marszałek Andrzej Buła podczas pierwszego posiedzenia Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Umowy na dofinansowanie działalności zakładów aktywności zawodowej z budżetu województwa opolskiego podpisał marszałek Andrzej Buła podczas pierwszego posiedzenia Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. UMWO
Zarząd Województwa Opolskiego wesprze pięć zakładów aktywności zawodowej w regionie kwotą 616 tysięcy złotych. Opolskie ZAZ-y zatrudniają 220 niepełnosprawnych osób.

Umowy na dofinansowanie działalności zakładów aktywności zawodowej z budżetu województwa opolskiego podpisał marszałek Andrzej Buła podczas pierwszego posiedzenia Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

ZAZ-y finansowane są przez PFRON, ale zgodnie z prawem samorząd województwa dokłada się do ich działalności.
To współfinansowanie wynosi co najmniej 10 proc. całkowitych kosztów funkcjonowania zakładu.W przypadku województwa opolskiego jest to ponad 11 proc.

W tym roku w regionie mamy pięć zakładów aktywności zawodowej - w Opolu, Lewicach, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu i w Nysie - które w sumie zatrudniają 220 niepełnosprawnych osób.

– Pieniądze są ważne, ale najważniejsze są miejsca pracy osób niepełnosprawnych, bo praca daje im poczucie wartości, ona pomaga im się rozwijać. Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy być współtwórcami tych miejsc pracy – mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Najmłodszy opolski ZAZ powstał w grudniu 2020 roku w Nysie i obecnie zatrudnia 50 osób niepełnosprawnych.

– Główne nasze działania to szwalnia. Wykonujemy usługi dla przedsiębiorców z województw opolskiego i śląskiego. Szyjemy torby, pościele, wkłady do poduszek – mówi Aleksander Bugla.

Niepełnosprawni zatrudnieni w ZAZ mają umowy o pracę, czyli są traktowani jak pełnoprawni pracownicy. – Duży nacisk kładziemy na to, żeby sama idea zakładu aktywności zawodowej się nie zatraciła. Rehabilitacja zawodowa jest tylko częścią działania, drugą jest niezwykle ważna rehabilitacja społeczna – podkreśla Małgorzata Jagieluk z opolskiej Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska