Samorząd Uczniowski w Elektryczniaku działa na takich zasadach, jak firma

Redakcja
Elektryczniak Opole
Nikogo nie dziwi fakt, że w szkole działa samorząd, gdyż tworzy go zbiorowość wszystkich uczniów. Jeśli jednak samorząd na wzór działania przyjmuje schematy znane z działalności firm, to dzieje się coś innego, być może ciekawszego w porównaniu z innymi szkołami. Tak właśnie jest w Elektryczniaku.

- W szkole podstawowej, do której chodziłem, samorząd w mojej ocenie nie działał dobrze – mówi Łukasz Kołodziej, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Opolskim Elektryczniaku. – Kiedy przyszedłem do Elektryczniaka, chciałem zaangażować się w pracę samorządu, zrobić coś nowego i przekonać innych, że można działać na schematach działających w firmach.

Pomysł padł na podatny grunt. Znaleźli się bowiem ludzie, którzy chcieli pracować w ten sposób. I nie było ich mało, gdyż w zeszłym, pandemicznym roku szkolnym, aktywnie w pracę samorządu zaangażowało się 56 uczniów różnych klas. Obecnie w Samorządzie pracuje aktywnie 28 osób.

Co wyróżnia samorząd Elektryczniaka spośród innych? Jak wskazują sami działacze, to sposób zarządzania, otwartość oraz jasność i przystępność dla każdego procedur związanych z działaniem samorządu. To właśnie element działania jak mała korporacja wyróżnia ten Samorząd na tle innych: liczy się wydajność i dostarczenie jak najlepszej klasy usług społeczności szkolnej, przy zachowaniu jak najlepszych relacji z każdym z nich.

- Działamy na zasadach mocno strukturalnie uporządkowanych - mówi Łukasz Kołodziej. - Jasne procedury i delegowanie zadań, sprawiają, że każdy wie, co ma robić.

Uczniowie działający w samorządzie przypisani zostali do utworzonych sześciu sekcji: Społecznej (zasobów ludzkich), Graficznej, Filmowej, IT (programowanie, tworzenie stron), E-sportu i Social Media. I działają. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i pasjami.

- Lubię działać społecznie – mówi Konrad Nowański, który w samorządzie Elektryczniaka pełni funkcję sekretarza, i jak sam podkreśla, pracuje właściwie we wszystkich sekcjach. – Zaczynając pracę w samorządzie, chciałem nauczyć się czegoś od kolegów, którzy zajmują się interesującą mnie dziedziną związaną z filmem. Poznałem naprawdę świetnych ludzi i wiele się nauczyłem – podkreśla.

Jak mówią uczniowie działający w samorządzie, jest on dla nich miejscem realizacji pasji tworzenia ambitnych projektów, dzięki którym mogą zmienić otaczający ich świat, a najważniejsze w tym wszystkim jest poznawanie nowych, ciekawych osób, z których każda może ich nauczyć czegoś nowego i inspirującego.

Ostatnie lata przyniosły takie projekty jak Pierwszy Szkolny Turniej E-sportowy w CS:GO, w którym aktywny udział brało ponad 160 uczniów, a żyła nim cała społeczność szkolna.

W ramach współpracy z Samorządem VIIILO, powstała seria 4 krótkich filmików związanych tematycznie z Pandemią Covid-19, których wątkiem przewodnim było zwrócenie uwagi na postawę odpowiedzialności społecznej podczas pandemii.

Udało się zaprojektować i zaproponować uczniom bluzy oraz inne rzeczy znakowane logotypem szkoły.

Członkowie sekcji IT poświęcili dużo czasu na stworzenie strony dotyczącej Rekrutacji do Elektryczniaka. W ten sposób dodatkowo wsparli promocję szkoły wśród kandydatów do pierwszych klas.

Samorząd również mocno wsparł działalność Szkolnego Koła Szachowego, będąc współorganizatorem międzyszkolnych turniejów szachowych. Został również organizatorem Miejskiej Gry Integracyjnej dla uczniów klas pierwszych.

Obecnie trwa praca nad dwoma filmami promocyjnymi, realizowanymi dla Politechniki Opolskiej oraz Młodzieżowej Rady Miasta Opole.
Trwają również prace nad akcją Bookcrossing, która lada moment rozpocznie się w Elektryczniaku.

Ciągły rozwój samorządu i potrzeba bycia coraz lepszym organem zapewniającym uczniom nie tylko oklepane schematy i akcje znane z innych szkół, ale przede wszystkim miejsce na rozwój uczniowskich inicjatyw, dającym możliwości realizacji przez uczniów własnych pomysłów i organizacji życia szkolnego według ich wizji świata z zachowaniem przy tym ciągłej współpracy między nauczycielami, uczniami, dyrekcją, rodzicami i partnerami biznesowymi szkoły, jak i całą gamą organizacji pozarządowych i organów miejskich – to pomysł na pracę samorządu Elektryczniaka.

Działających w nim uczniów ogranicza jedynie ich własna wyobraźnia i… 24 godzinna doba.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska