"Samorząd w służbie społeczeństwa obywatelskiego". Konferencja w PWSZ w Nysie

Krzysztof Strauchmann
Konferencja w Nysie.
Konferencja w Nysie. Krzysztof Strauchmann
Samorządowcy i naukowcy, specjaliści od samorządu terytorialnego rozmawiali w Nysie w problemach gmin, powiatów i województw. Nyska PWSZ zorganizowała konferencję naukową "Samorząd w służbie społeczeństwa obywatelskiego".

Działacze samorządowi obawiają się, że zmiany w ordynacji wyborczej upolitycznią rady gmin i powiatów. Podzielą rady na PiS i antyPiS. To jeden z wniosków konferencji samorządowej, zorganizowanej wczoraj przez PWSZ w Nysie z udziałem samorządowców wszystkich opcji politycznych.

- Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w miastach średniej wielkości niewątpliwie upolityczni samorząd terytorialny - uważa dr Mateusz Pszczyński, specjalista prawa administracyjnego z Uniwersytetu Opolskiego. - Odsunie rady od mieszkańców. Uważam, że w efekcie zmniejszy się frekwencja na wyborach i spadnie zaufanie obywateli do samorządu.

- Zabiera się nam coraz więcej kompetencji, coraz bardzie centralizuje się władzę - komentuje Norbert Krajczy, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego (PSL). - Szczegółów ordynacji jeszcze nie znamy, ale zdajemy sobie sprawę, że będą korzystne tylko dla jednej partii. W tej sytuacji pozostaje nam pójść do wyborów jedną, dużą i zjednoczoną grupą opozycji wobec obecnej władzy. Ale to wymaga jeszcze wspólnego programu i trudnych rozmów kto na jakiej pozycji ma startować.

Zdaniem Krajczego symulacje wyników wyborów pokazują, że na poziomie województwa opolskiego większość mandatów przypadnie za rok obecnie rządzącej koalicji.

- Na poziomie powiatów miejsca w radzie podzielą się między dwa ugrupowania - mówi Norbert Krajczy. - Głosy oddane na innych nie będą przeliczone na mandaty

- Nie zgadzam się. Te obawy są przedwczesne - komentuje Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej w Nysie (PiS). - Obowiązująca obecnie ordynacja jednomandatowa sprowadziła radnych do roli gospodarza swojego ogródka. Ordynacja proporcjonalna da możliwość wyboru ludzi, którym będzie przyświecać interes całej gminy, czego JOW-y niestety, nie mogą zagwarantować.

Zobacz też: Opolskie Info [1.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska