Samorząd zrefunduje koszty ekologicznych instalacji grzewczych i szamb

fot. Andrzej Jagiełła
Mam szansę, że gmina zwróci mi połowę kosztu budowy ekologicznego szamba - mówi Dariusz Lyga z Brzezia.
Mam szansę, że gmina zwróci mi połowę kosztu budowy ekologicznego szamba - mówi Dariusz Lyga z Brzezia. fot. Andrzej Jagiełła
Samorząd Dobrzenia Wielkiego postanowił w tym roku przeznaczyć 250 tysięcy złotych na refundację połowy kosztów budowy ekologicznych szamb przydomowych, założenia kolektorów słonecznych i proekologicznych instalacji grzewczych.

Skorzystać mogą z tego właściciele posesji, gdzie gminie nie opłaca się doprowadzać sieci ciepłowniczej i budować kanalizacji sanitarnej. - Dotyczy to tylko tych, którzy zainwestowali we wspomniane instalacje i przedłożą rachunki i faktury z datą wystawienia po 12 grudnia 2008 roku, kiedy to rada gminy podjęła uchwałę w tej sprawie - powiedział nto Stefan Warzecha, kierownik referatu budownictwa.

Jednymi z pierwszych, którzy taki wniosek już złożyli w urzędzie jest rodzina Pieczarów z Chróścic. - Od roku przymierzaliśmy się do wymiany starego pieca centralnego ogrzewania na bardziej ekonomiczny i nie trujący spalinami powietrza - mówi pani Daria Pieczara. - Piec na ekologiczny groszek wraz z dodatkową instalacją kosztował nas 8,5 tysiąca złotych. Jeśli spełnimy kryteria refundacji połowy kosztów, wówczas możemy odzyskać ponad cztery tysiące. Kupimy za to zawory termostatyczne na kaloryfery i nowy bojler.

Dariusz Lyga z Brzezia w tym roku uruchomił na swej posesji ekologiczne szambo.

- Dowiedziałem się o uchwale radnych więc postanowiłem złożyć wniosek - mówi pan Dariusz. - Mogę odzyskać dzięki temu prawie trzy tysiące złotych.

Ważne

Uchwała radnych obowiązuje od 12 grudnia 2008 roku. Jej treść i kryteria przyznawania refundacji są opublikowana na stronie www.dobrzenwielki.pl w Biuletynie Informacji Publicznych. Tam też można znaleźć wzór wniosku o refundację do 50 procent kosztów poniesionych na proekologiczne inwestycje. Wystarczy taki wniosek złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy. Specjalna komisja będzie odwiedzać każdego wnioskodawcę, by sprawdzić, czy rzeczywiście uruchomił proekologiczne instalacje. Uchwała podjęta została bezterminowo. To znaczy, że jeśli ktoś nie zmieści się w rocznej puli pieniędzy przeznaczonych na refundację kosztów, wówczas jego wniosek będzie rozpatrywany w pierwszej kolejności roku następnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska