Samorządowcy, mundurowi i kombatanci uczcili pamięć poległych w III powstaniu śląskim w 100. rocznicę walk o Górę św. Anny

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Uroczystości pod Pomnikiem Czynu Powstańczego w 100. rocznicę bitwy o Górę św. Anny.
Uroczystości pod Pomnikiem Czynu Powstańczego w 100. rocznicę bitwy o Górę św. Anny. Radosław Dimitrow
100 lat temu wybuchły krwawe walki o Górę św. Anny. - Chcielibyśmy aby to miejsce jednoczyło, a nie dzieliło - mówił podczas uroczystości o. Jonasz Pyka, gwardian klasztoru w Górze św. Anny.

Sobotnie obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego rozpoczęły się w Leśnicy, gdzie pod miejscowym pomnikiem powstańców, samorządowcy złożyli kwiaty.

Stamtąd uroczystości przeniosły się pod Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny gdzie m.in. można było wysłuchać przemówień, apelu pamięci, a także pomodlić się za osoby, które poległy w walkach.

- Powstaniu towarzyszyło wiele ofiar po obu stronach sporu. Dlatego chcielibyśmy, aby to miejsce po latach jednoczyło, a nie dzieliło - stwierdził podczas uroczystości o. Jonasz Pyka, gwardian klasztoru.

W podobnym tonie przed pomnikiem wypowiadał się Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Po 100 latach od tamtych wydarzeń oddajemy cześć Wojciechowi Korfantemu, dowódcy powstania; powstańcom śląskim, ale przede wszystkim mieszkańcom Śląska, po obu stronach konfliktu - mówił marszałek Buła. - Mieszkańcy ponieśli ofiary, stracili życie, cierpieli ból i doznali krzywd. Od 100 lat konfrontujemy się z naszą historią i dziś możemy z dumą powiedzieć, że dzięki wspólnemu wysiłkowi i dobrej woli wszystkich stron - Ślązaków, Polaków, Niemców - tworzymy silną, wielokulturową i pojednaną wspólnotę.

- Zastanawiam się, co myślała patronka tego miejsca - święta Anna - patrząc na walczących ze sobą Ślązaków - mówił Józef Swaczyna, starosta strzelecki i jednocześnie działacz mniejszości niemieckiej. - Przecież to byli ci sami Ślązacy, którzy wcześniej wspólnie pielgrzymowali do tego sanktuarium.

Józef Swaczyna podkreślał jednocześnie, że odczytał jako ogromne wyróżnienie, iż prezydent RP Andrzej Duda, przekazał mu podczas uroczystości 2 maja br. (także pod pomnikiem) pierwszą ze stu niepodległościowych tablic.

W trakcie uroczystości odczytano apel pamięci i zabrzmiała salwa honorowa. Po tym, uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. Uroczystości wzbogacił przejazd zabytkowych samochodów militarnych, należących do Stowarzyszenia Pancerny Skorpion.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska