Minister zdrowia stwierdził, że poza Śląskiem, jest coraz mniej nowych przypadków koronawirusa w kraju. W związku z tym planowane jest uruchomienie uzdrowisk w połowie czerwca.
Łukasz Szumowski zapowiedział, że mają być przeprowadzane testy u osób, które mają skierowanie do uzdrowisk, żeby było wiadomo, czy osoby, które tam jadą, są bezpieczne.
Możliwość testowania będzie od 1 czerwca, sanatoria będą uruchamiane od połowy czerwca 2020 roku.
Działalność uzdrowisk z powodu koronawirusa została zawieszona w połowie marca 2020.
Skierowanie do sanatorium - jak to działa?
- Skierowanie. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
- Opis stanu pacjenta. Lekarz kierujący pacjenta na leczenie zobowiązany jest dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić (zaznaczając odpowiednią rubrykę) pole „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych”.
- Kopie dokumentów. Pacjent powinien zapytać lekarza czy musi dołączyć do skierowania kopie dokumentów, ponieważ jeżeli lekarz wystawiający skierowanie w punkcie III obowiązującego druku skierowania wpisze wymagane wyniki badań (morfologii, ob, moczu, EKG, zdjęć rtg) do wypełnionych druków nie należy dodatkowo załączać wyników badań, które zostały już ujęte w skierowaniu. W przypadku składania wraz ze skierowaniem kart informacyjnych z pobytów szpitalnych prosimy dołączać kserokopie tychże dokumentów.
- Dostarczenie skierowania. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może być przesłane do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przez lekarza kierującego lub przez zainteresowanego świadczeniobiorcę. Skierowanie można wysłać pocztą lub przynieść do NFZ osobiście. Zobacz dane kontaktowe oddziałów wojewódzkich NFZ.
- Rejestracja. Skierowanie, które wpływa do oddziału NFZ jest rejestrowane i otrzymuje tam indywidualny numer. W przypadku stwierdzenia braków formalnych (np. brak pieczątki przychodni) fundusz poprosi o ich uzupełnienie.
- Przekazanie skierowania. Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
- Listowne powiadomienie . O zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego lub odmowie pacjent będzie powiadomiony listownie.
- Termin wyjazdu. Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do leczenia w sanatorium pacjent musi czekać na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Obecnie średni czas oczekiwania to 2 lata - podaje NFZ.
- Powiadomienie. O terminie wyjazdu pacjent zostanie powiadomiony listownie na minimum 14 dni przed turnusem.
- Etap realizacji. To na jakim etapie jest realizacja skierowania sprawdzisz używając indywidualnego numeru w wyszukiwarce na stronie NFZ.
W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z ambulatoryjnego i sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak kolejne skierowanie można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ po upływie
12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.
Leczenie w sanatorium - dla kogo
Lecznictwo uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, która ma pomóc pacjentowi odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku. Takiemu leczeniu towarzyszą także zabiegi fizjoterapeutyczne.
Pacjent, który przebywa na leczeniu uzdrowiskowym, może bezpłatnie korzystać z badań diagnostycznych, leków i wyrobów medycznych, które są konieczne do tego leczenia.
W sanatorium wykorzystywane są różne bogactwa naturalnych i czynniki fizyczne:
- wody mineralne,
- borowiny,
- bodźce klimatoterapeutyczne,
- hydroterapia;
- fizykoterapia,
- kinezyterapii.
W czasie pobytu w sanatorium, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań możesz skorzystać między innymi z:
- kąpieli leczniczych i ćwiczenia w basenach,
- kuracji pitnych i inhalacji,
- natrysków,
- biczów szkockich, masaży wodnych,
- zawijań i okładów,
- ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii,
- ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii,
- krioterapii,
- masażu leczniczego,
- gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.
Ważne! Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.
Ile trwa turnus w sanatorium - czas trwania leczenia uzdrowiskowego
Świadczenia są realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych.
- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
- Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 (dwadzieścia jeden) dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.
- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest bezpłatny.
- Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest częściowo odpłatny.
- Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 (od sześciu do osiemnastu) dni.
Ważne! Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsł
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?