Sanepid radzi: Po powodzi groźne będą bakterie

fot. Roman Baran
Wczoraj w Brzegu służby miejskie wydawały mieszkańcom chloraminę do dezynfekcji pomieszczeń.
Wczoraj w Brzegu służby miejskie wydawały mieszkańcom chloraminę do dezynfekcji pomieszczeń. fot. Roman Baran
Na razie nie przewiduje się u nas masowych szczepień przeciwko tężcowi wśród mieszkańców zalanych miejscowości. Ale muszą to rozważyć Opolanie narażeni na zakażenie.

Jeśli ktoś się skaleczy podczas sprzątania po powodzi, to powinien się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który zadecyduje, czy szczepienie jest konieczne - radzi Anna Mateja, dyrektor wojewódzkiego sanepidu w Opolu. - Szczepionkę przeciwko tężcowi przyjmuje się bowiem tylko raz na 10 lat. Obowiązkowo po raz ostatni w wieku 19 lat. Potem trzeba już samemu tego pilnować.

Regularnie są szczepieni tylko członkowie ekip ratowniczych, np. strażacy. - Wszyscy inni, przystępując do porządków, muszą odpowiednio się ubrać i rygorystycznie przestrzegać higieny - podkreśla Anna Mateja (szczegóły w ramce).

- Masowe szczepienia wszystkich są niewskazane, bo tylko osłabiłoby to ich odporność. Przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Na wytworzenie przeciwciał trzeba 10-14 dni.
Dyrektor sanepidu zapewnia, że jakość wody pitnej w domach - nie tylko na terenach zalanych - jest nieustannie monitorowana.

Co należy

Co należy

założyć do sprzątania grube rękawice gumowe, obuwie gumowe, spodnie, bluzę i na to fartuch
ręce myć dokładnie wodą i mydłem, czyścić też paznokcie po każdej wizycie w toalecie, oporządzeniu zwierząt, oczyszczaniu warzyw oraz mięsa i jajek
do porządków i dezynfekcji w domu używać preparatów sporządzonych na bazie chloru, ponieważ bardzo dobrze dezynfekują
muł, osad i szlam, które dostały się do mieszkania, zbierać łopatami do wiader i wyrzucać do pojemników na śmieci
usunąć z lodówek i zamrażarek żywność zepsutą z powodu braku prądu
często myć i odkażać urządzenia sanitarne
włożyć do worków foliowych zniszczone ubrania i wyrzucić

- Choć w Prudniku powodzi nie było, to niestety doszło tam do zanieczyszczenia bakteriologicznego miejskiego wodociągu - mówi Anna Mateja. - Widocznie przedostała się tam skażona woda gruntowa z innych rejonów. Trwa płukanie sieci. Mieszkańcy wodę z kranów muszą przed użyciem koniecznie przegotować.

Pierwsze badanie wody z jedynego zalanego podczas powodzi wodociągu w Ujeździe (obsługującego też Niezdrowice) wypadło po płukaniu sieci pomyślnie. Dziś nastąpi badanie sprawdzające, które zadecyduje, czy można już jej używać.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska