reklama

Sanepid skontrolował szpital w Brzegu. Wyniki kontroli

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Zaktualizowano 
Sanepid nakazał wyłączyć z użytkowania salę cięć cesarskich i teraz takie porody są przeprowadzane na bloku operacyjnym, który właśnie przeszedł remont.
Sanepid nakazał wyłączyć z użytkowania salę cięć cesarskich i teraz takie porody są przeprowadzane na bloku operacyjnym, który właśnie przeszedł remont. Jarosław Staśkiewicz
Wyniki kontroli Sanepidu w szpitalu wywołały polityczną burzę. - Budynek ma ponad 45 lat i zalecenia kontrolerów są w takim wypadku naturalne - mówi szef lecznicy.

Decyzja wydana przez Sanepid, który skontrolował budynki Brzeskiego Centrum Medycznego, jest rozpisana na 10 stronach.

Jest tam cały katalog zaleceń, z których ogromna większość dotyczy brudnych ścian i sufitów, które mają "niejednolitą strukturę", popękanych kafelek, zużytych futryn, drzwi i parapetów, a także uwagi do sprzętów, takich jak stołki, kosze na śmieci, fotele, kanapy, łóżka.

Sprawę nagłośnili opozycyjni radni powiatu, którzy domagali się wyciągnięcia konsekwencji przez starostę, łącznie z odwołaniem dyrektora BCM.

Czy są do tego podstawy, a pacjenci mają czego się bać? Trudność w odczytaniu decyzji Sanepidu polega na tym, że kontrolerzy do jednego worka wrzucili swoje zastrzeżenia dotyczące gabinetów zabiegowych, dyżurek lekarzy i pielęgniarek, jak i korytarzy czy nawet piwnic.
W efekcie pęknięta tapicerka fotela w gabinecie ordynatora jest wymieniona jednym tchem ze zużytym przewijakiem dla dziecka na oddziale dziecięcym czy odrapaną szafką na ubrania w piwnicy.

W prawie wszystkich wypadkach inspektorzy sanitarni podkreślali: zużyte sprzęty, kafelki, ściany i sufity utrudniają przeprowadzanie skutecznej dezynfekcji, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

- Działamy w budynku, który ma ponad 45 lat i w związku z tym część z tych wymienionych w protokole elementów jest zużyta - broni się Mariusz Grochowski, dyrektor BCM. - Kafle uległy przebarwieniom, farba na ścianach może być popękana, taborety i łóżka mają ślady użytkowania. To normalne i na tym polega działanie Sanepidu, że przychodzi i punktuje, co trzeba pomalować, a co wymienić

Jednocześnie dyrektor Grochowski zapewnia: - Takie bieżące remonty, naprawy, wymiany robimy regularnie, a rocznie wydajemy na to od 100 do 300 tysięcy złotych. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie zrobić, bo na to trzeba byłoby mieć milion złotych co roku, ale na bieżąco pobieramy wymazy i one wskazują, że jest czysto.

Największy żal dyrektor ma właśnie do zarzutów o brud.

- Szpital jest czysty i wyjątkową podłością w stosunku do ludzi, którzy tu pracują jest mówienie, że oni nie dbają o tę czystość - uważa Grochowski. - Spełniamy wszystkie normy i procedury, mamy certyfikaty ISO, używamy najlepszych środków dezynfekujących, a tutaj pracuje armia ludzi, która dba o czystość i nigdy nie było mowy o tym, że coś jest brudne.

Najpoważniejsze zastrzeżenia budził stan sali do cięć cesarskich, którą Sanepid nakazał wyłączyć z użytkowania.

- Wszystkie takie zabiegi - a nie jest ich dużo - przeprowadzamy teraz na bloku operacyjnym - tłumaczy szef szpitala.
Blok operacyjny przeszedł właśnie bieżący remont, a teraz podobne prace mają zostać przeprowadzone w sali cięć cesarskich.

- Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że pacjenci są bezpieczni i mogą być spokojni o stan sanitarny szpitala - deklaruje Grochowski.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 07.06.2013 o 11:33, krystka napisał:

Szpital jest niby po remoncie, ale byłam tam tylko raz i na własne żądania się wypisałam, gdy ***ka wyszła z łazienki i chcą z niej skorzystać, zwymiotowałam, bo obsiusiała cały prysznic. Panie pielęgniarki powiedziały, że sprzątanie jest o wyznaczonych porach. Polecam przeboleć parę minut dłużej z bólem i ratować zdrowie w innych okolicznych szpitalach.

G
Gość
a konsekwencje?  
G
Gość
W dniu 15.06.2013 o 18:21, Karol napisał:

Kontrole chyba nie są przeprowadzane na rządanie a w wyniku planowania. Co to ma wspólnego z jakimiś radnymi.Politykierstwo niech się zajmie załatwianiem większych środków dla służby zdrowia, tu niech się zrealizują. Gdyby było idealnie to w Polsce problem służby zdrowie by nie istniał. Jeżeli jest coś do poprawienia to należy poprawić.Chodzi chyba o to aby było lepiej. Jak chcą zaistnieć to niech zrobią coś pożytecznego. Np. podkaszą rękawy i społecznie pomogą malować ściany w salach wskazanych przez sanepid. Krytykować każdy potrafi ale pomóc.....to proszą o inny zestaw pytań.

A kto niby ma te rękawy podkasać?

K
Karol

Kontrole chyba nie są przeprowadzane na rządanie a w wyniku planowania. Co to ma wspólnego z jakimiś radnymi.Politykierstwo niech się zajmie załatwianiem większych środków dla służby zdrowia, tu niech się zrealizują. Gdyby było idealnie to w Polsce problem służby zdrowie by nie istniał. Jeżeli jest coś do poprawienia to należy poprawić.Chodzi chyba o to aby było lepiej. Jak chcą zaistnieć to niech zrobią coś pożytecznego. Np. podkaszą rękawy i społecznie pomogą malować ściany w salach wskazanych przez sanepid. Krytykować każdy potrafi ale pomóc.....to proszą o inny zestaw pytań.

k
krystka

Szpital jest niby po remoncie, ale byłam tam tylko raz i na własne żądania się wypisałam, gdy cyganka wyszła z łazienki i chcą z niej skorzystać, zwymiotowałam, bo obsiusiała cały prysznic. Panie pielęgniarki powiedziały, że sprzątanie jest o wyznaczonych porach. Polecam przeboleć parę minut dłużej z bólem i ratować zdrowie w innych okolicznych szpitalach.

o
obserwatore

Naprawdę problemem w BCM są ludzie. SOR wymaga szczególnego nadzoru.Czy mają być zmiany? O tym niech decydują dyrektorzy , ordynatorzy,kierownicy itd.Napewno ma być pomoc w przyzwoitych warunkach obsługi pielęgniarek czy pielęgniarzy jak ktoś pisał.

b
bul
W dniu 02.06.2013 o 23:54, gosc nto napisał:

Trudno byc "nie aroganckim" jesli na Sor przychodzisz i awanturujesz sie bo czekasz za dlugo ze skrecona kostka, podczas gdy w sali obok toczy sie wyczerpujaca walka o ludzkie zycie z dwoma pielegniarkami na zmianie.Bylem swiadkiem takiego zdarzenia. Z kobitek sie lało, ludzi tłum, 4 sale do obskoczenia z pacjentami i taki jeden bohater krzyczal bo siedzi juz godzine a noga go boli!Zobaczyc mine awanturnika z bolaca nozka, na widok czarnego worka wyjezdzajacego z sali po tym jak nie udalo sie czlowieka uratowac - BEZCENNA!!!!jesli potrzebujesz pomocy - czekaj!Albo zawsze mozna zmienic osrodek np na WCM Opole - tam na SOR czeka sie 6-8 godzina na przyjecie!

Przecież wyrażnie napisane:Panowie jako średni personel medyczny na SOR są OK, ale jak widać w odpowiedzi nie reformowalne panie " pielęgniarki "  tzn.zatrzymały się lub tkwią dalej w komunie lub ćwiczą strajk włoski .

M
Mirosław

Z zewnątrz wygląda ładnie .

o
olaf

Samo wejście odstraszające !!! Brzydkie szafki  i krzesełka, w sali nie ma ciepłej wody  w kranach. Panie na chirurgii za wyjątkiem 2-3 osób   do wymiany.  Proszę pacjentom  przekazać  ankietę  do wypełnienia   na temat  pracy  i stosunku  medyków do pacjentów.  Zero uśmiechu na twarzy ordynatora.  Na takim oddziale jak chirurgia  chorzy oczekują  lekarzy z powołania.  Niestety  tu takich  nie ma. Nigdy do brzeskiego  szpitala!!!!

k
koliber

W kazdym dużym szpitalu sa problemy. W Centrum Zdrowie Dziecka  w W-wie doznaliśmy szoku jak tak jest. Ten brzeski szpital i oddział jest 2x lepszy.Oczywiście jest jeszcze coś do zrobienia,to oczywiste. Żal mi tych pieniaczy...

g
gosc nto
W dniu 02.06.2013 o 22:04, złamana napisał:

Dla ludzi mogą byc nie odświeżone ściany, ale co z przyzwoitością średniego personelu medycznego? Rekordy arogancji biją "panie" z SOR.Dyrekcja BCM powinna od czasu do czasu badać to metodą na "tajemniczego"kienta .

Trudno byc "nie aroganckim" jesli na Sor przychodzisz i awanturujesz sie bo czekasz za dlugo ze skrecona kostka, podczas gdy w sali obok toczy sie wyczerpujaca walka o ludzkie zycie z dwoma pielegniarkami na zmianie.

Bylem swiadkiem takiego zdarzenia. Z kobitek sie lało, ludzi tłum, 4 sale do obskoczenia z pacjentami i taki jeden bohater krzyczal bo siedzi juz godzine a noga go boli!

Zobaczyc mine awanturnika z bolaca nozka, na widok czarnego worka wyjezdzajacego z sali po tym jak nie udalo sie czlowieka uratowac - BEZCENNA!!!!

jesli potrzebujesz pomocy - czekaj!

Albo zawsze mozna zmienic osrodek np na WCM Opole - tam na SOR czeka sie 6-8 godzina na przyjecie!

G
Gosc
W dniu 02.06.2013 o 19:37, Gość napisał:

Aż chce się zanucić za Lechem Janerką-"Strzeż się tych miejscStrzeż się tych miejscTu nie wolno głośno śmiać się I za dobre mieć ubranieStrzeż sięTutaj ludzie złych profesjiMają swoje oceanyśmierć im podpowiada przyszłośćI co noc, co noc z nich drwiStrzeż się tych miejsc"

Hahaha Dokladnie o tym samym pomyslalam po przeczytaniu artykulu.

z
złamana

Dla ludzi mogą byc nie odświeżone ściany, ale co z przyzwoitością średniego personelu medycznego? Rekordy arogancji biją "panie" z SOR.Dyrekcja BCM powinna od czasu do czasu badać to metodą na "tajemniczego"kienta .

K
Karol

Biurowiec - wzór amerykański, oddzioały ciężki zabytek

G
Gość

Aż chce się zanucić za Lechem Janerką-

"Strzeż się tych miejsc
Strzeż się tych miejsc

Tu nie wolno głośno śmiać się

 

I za dobre mieć ubranie
Strzeż się

Tutaj ludzie złych profesji
Mają swoje oceany
śmierć im podpowiada przyszłość
I co noc, co noc z nich drwi

Strzeż się tych miejsc"

 

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3