Saperzy z Brzegu obchodzili święto swojego pułku

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Jednym z punktów święta pułku była defilada wojskowa ulicami Brzegu.
Jednym z punktów święta pułku była defilada wojskowa ulicami Brzegu. Jarosław Staśkiewicz
2 sierpnia 1944 roku nowa jednostka przeszła chrzest bojowy zabezpieczając przeprawę przez Odrę w rejonie Puław i odtąd ten dzień jest świętem 1. Pułku Saperów. Dziś z okazji zbliżającej się rocznicy żołnierze pokazali się w centrum miasta.

Święto rozpoczęło się w koszarach, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Poległych Saperów, ale główne uroczystości po raz kolejny żołnierze zaplanowali w centrum Brzegu, tak by w ich święcie mogli brać udział mieszkańcy.

To nie bez znaczenia, bo jednostka jest niezwykle silnie zżyta z miastem: dla brzeżan jej obecność to coś więcej niż korzyści wynikające z działalności dużego, zatrudniającego setki osób "zakładu pracy".

To także gwarancja pomocy w trudnych sytuacjach, możliwość współpracy przy organizacji uroczystości patriotycznych, a dla dzieci mnóstwo dodatkowych atrakcji, takich jak wizyty w koszarach czy wojskowe pokazy.

Od kilku lat pododdziały z pułku nie wyjeżdżają na misję. Co zatem wojsko robi w czasie pokoju? - Przede wszystkim szkolimy się, żeby być gotowym na ewentualne niebezpieczeństwo - podkreślał dziś płk Marek Golan, dowódca pułku. - Ale na co dzień nasi saperzy wykonują również szereg zadań na rzecz społeczeństwa.

- Niedawno rozminowywaliśmy teren w Lipkach, cały czas rozminowujemy kilkadziesiąt hektarów w Krapkowicach, pomagamy IPN-owi, z którym drugi rok z rzędu wspólnie pracujemy przy poszukiwaniu ofiar represji z oddziału Bartka w okolicach Starego Grodkowa - wymieniał dowódca.

- Nasz patrol rozminowywania niemal codziennie wyjeżdża też do neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej, ale chyba najważniejsze nasze zadanie, to jest przygotowanie żołnierzy do akcji kryzysowych, takich jak np. powódź, gdzie możemy być pomocni społeczeństwu - dodawał pułkownik.

Podczas dzisiejszych uroczystości przed mieszkańcami mogli wystąpić nagrodzeni żołnierze. Awanse na stopień sierżanta otrzymali plutonowi: Krystian Szlufik, Krzysztof Domagała, Adrian Szymocha, Arkadiusz Staroń i Stanisław Czarnota.

Kapralami zostali dotychczasowi starsi szeregowi: Radosław Bałabuch, Dawid Sławęta i Grzegorz Wlazły.

Z kolei tytułem honorowym (odznaką III stopnia) Zasłużony Żołnierz RP odznaczono: st. chor. Tomasza Puszczewicza, st. sierż. Andrzeja Orłowskiego i st.szer. Mariusza Nowaka.

Pułkownik Marek Golan wręczył też Odznaki Pamiątkowe 1 Pułku Saperów. Otrzymali je: płk prof. dr hab. Stanisław Kowalkowski oraz żołnierze pułku: mjr Piotr Majewski, mjr Sławomir Marcinek, kpt. Zbigniew Czajkowski-Chołota, kpt. Andrzej Hołówka, plut. Kamil Orlak, st.kpr. Piotr Skibiński, st.kpr. Marcin Olszyński, st.szer. Tomasz Lasota-Kaliński, st.szer. Radosław Dobrasiak, st.szer. Dariusz Pawełoszek, st.szer. Tomasz Wójcik.

Zobacz OPOLSKIE INFO [28.07.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska