Ścieżki rowerowe połączą podopolskie wsie z Opolem

  Ścieżki rowerowe połączą podopolskie wsie z Opolem

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ścieżki rowerowe połączą podopolskie wsie z Opolem
  Ścieżki rowerowe maja połączyć gminy oraz podopolskie wioski ze stolica województwa. Pieniądze na ich budowę mają pochodzić z budżetu gminy.
  Ścieżki rowerowe połączą podopolskie wsie z Opolem
  Ścieżek jest za mało, a szkoda, bo gdyby było więcej bezpiecznych traktów dla cyklistów, ludzie na pewno przesiedliby się z samochodów na rowery - mówi Marcel Gawlica z gminy Łubniany. - Sam praktycznie każdego dnia dojeżdżam rowerem do Opola i to nie jest żaden kłopot, no może oprócz tego, że nie wszędzie są ścieżki.

  Na ostatniej sesji rady powiatu rajcy podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do realizacji projektu partnerskiego w ramach Aglomeracji Opolskiej pn.: „Budowa infrastruktury pieszo-rowerowej w powiecie opolskim - etap I”.


  - Chodzi między innymi o walkę z tzw. niską emisją - mówi Krzysztof Wysdak, członek zarządu powiatu opolskiego. - Chcemy, by ludzie przesiedli się z samochodów na rowery i tak dojeżdżali do urzędów gmin, szkół, do pracy. Badania mówią, że ludzie są w stanie dojeżdżać rowerami jeśli odległość nie jest większa niż 15 kilometrów, ale muszą mieć zapewnione do tego warunki.

  Powiat ma zaplanowane takie trasy. Chodzi między innymi o ścieżki rowerowe pomiędzy Dobrzeniem Wielkim a Popielowem, z podopolskich wsi do Opola, w planie jest również budowa kładki rowerowej na moście w Krasiejowie oraz centrów przesiadkowych w Ozimku, Dąbrowie czy Tarnowie Opolskim.

  - Chodzi o starą śląską tradycję, że z domu na stację jedziemy na kole, tam zostawiamy je i przesiadamy się na pociąg - mówi Krzysztof Wysdak.

  W związku z tym obok stacji kolejowych mają powstać specjalne zadaszone wiaty ze stojakami na rowery. Takie są plany. Czy zostaną zrealizowane, zależy od pieniędzy. Z wyliczeń powiatu wynika, że potrzeba na to około 6 mln zł. Kwota ta może być mniejsza po przetargach. Fundusze na prorowerowe inwestycje powiat zamierza pozyskać z Aglomeracji Opolskiej.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nto.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY