Ścisła współpraca to klucz do sukcesu przedsiębiorstw

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
Prof. Krystian Heffner z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji, Katedry Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej. (fot. archiwum)
Prof. Krystian Heffner z Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji, Katedry Polityki Regionalnej Politechniki Opolskiej. (fot. archiwum)
W Opolszczyźnie należy więcej wydawać na działalność badawczo-rozwojową.

Rozmowa z prof. Krystianem Heffnerem, regionalistą z Politechniki Opolskiej i Państwowego Instytutu Naukowego - Instytutu Śląskiego.

Na czym polega rozwój regionalny?

Jest niezwykle trudnym do jednoznaczego zdefiniowania pojęciem. To zagadnienie obecnie żywo i wieloaspektowo dyskutowane jest przez przedstawicieli rządowych i samorządowych władz regionalnych oraz badaczy, zajmujących się problematyką polityki regionalnej.

Zobacz: Dołącz do ogólnopolskiej kampani "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie"

W minionym dwudziestoleciu, najpierw transformacja polityczna, a następnie integracja z Unią Europejską, wpłynęły na charakter tej dyskusji oraz prowadzonych na coraz szerszą skalę analiz naukowych.

Otwarcie regionów na świat i idące w ślad za tym możliwości wzrostu ich konkurencyjności, innowacyjności oraz efektywności gospodarowania stanowią ogromne wyzwanie dla regionów, a tym samym dla odpowiedzialnych za ich rozwój władz terytorialnych.

W jakim celu badany jest rozwój regionalny?

Dotychczas powstałe opracowania na ten temat koncentrują się w głównej mierze na ocenie sytuacji wewnętrznej oraz czynników przyspieszających lub spowalniających rozwój regionu.

Zobacz: Ujazd> Urząd stara się o tytuł „Gminy Fair Play”

Doświadczenie badawcze pokazuje, że regiony różnią się mocno pod względem gospodarczym, kapitałowym, infrastrukturalnym, demograficznym, społeczno - kulturowym, a nawet etnicznym.

Jak w świetle takich badań wypada region opolski?

Przed zmianą ustrojową zaliczano go do grupy wysoko rozwiniętych, relatywnie dobrze wyposażonych infrastrukturalnie regionów Polski.

Po 1989 r., ze względu na słabszą dynamikę zmian gospodarczych i mniejsze niż w wielu innych regionach tempo wzrostu, województwo opolskie przesunęło się w kierunku regionów o średnim poziomie rozwoju gospodarczego z licznymi, pogłębiającymi się problemami społecznymi.

W okresie ostatnich dwóch dekad (1989-2009) dokonano kilku kompleksowych ocen kierunków przemian społeczno-gospodarczych w województwie, zwrócono także uwagę na regionalną specyfikę zmian.

Co pokazały te oceny?

Transformacja gospodarcza wiązała się z koniecznością dokonania w stosunkowo krótkim czasie zasadniczych przekształceń strukturalnych w poszczególnych sektorach gospodarki oraz w działających w ich obrębie przedsiębiorstw.

Trwałym zjawiskiem stały się zarówno niestabilne otoczenie zewnętrzne jak i rosnące ryzyko ekonomiczne, przede wszystkim dla działalności podmiotów gospodarczych.

Analizy te unaoczniły więc olbrzymią skalę problemu w zakresie transformacji przedsiębiorstw.

W jaki sposób należy uzdrowić gospodarkę regionu?

Intensyfikacja działań przyciągających potencjalnych inwestorów do regionu musi opierać się na rozpoznaniu potrzeb i czynników lokalizacyjnych. A w tej materii samorządy lokalne istotnie różnią się od przedsiębiorców w ocenie najlepszych do inwestowania miejsc.

Zobacz: W Opolszczyźnie powinniśmy postawić na rozwój uczelni

Ze względu na istotne znaczenie tzw. tradycyjnych gałęzi produkcyjnych, należy zwrócić uwagę na strukturę przemysłu regionu (branże spożywcza, energetyczna, chemiczna, maszynowa oraz metalowa, wskazuje się także na potencjał i dynamikę rozwoju przemysłów meblarskiego i materiałów budowlanych).

A jak usprawnić funkcjonowanie naszych przedsiębiorstw?

Ważną cechą regionu, którą należy zmienić jest utrzymujący się niski poziom wydatków na działalność badawczo - rozwojową (B+R), co powoduje trudności w procesach budowania środowisk innowacyjnych i przedsiębiorczych oraz włączania się w europejski system wymiany doświadczeń technologicznych.

Także współpraca przedsiębiorstw z sektorem badawczo-rozwojowym jest niezadowalająca, a znaczna ich część nie wykazuje zainteresowania wzrostem innowacyjności i organizacjami z otoczenia biznesu.

Konieczne jest zatem zintensyfikowanie relacji partnerskich i współpracy między przedsiębiorcami, przedstawicielami biznesu, a także światem nauki i badań, przy aktywnym udziale administracji publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska