Sędzia o karze śmierci: jednemu przestępcy bym ją wymierzył [GOŚĆ NTO]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
We wrześniu minęło dokładnie 60 lat, odkąd na Opolszczyźnie wykonano ostatni wyrok śmierci. Zdaniem niektórych kara śmierci powinna wrócić, np. dla sprawców najbardziej okrutnych zbrodni na dzieciach.

- Orzekałem w trzech stanach prawnych: gdy kara śmierci była w kodeksie, gdy istniało moratorium na jej wykonywanie i gdy została zniesiona - mówi Waldemar Krawczyk, sędzia w stanie spoczynku. - W 1998 kara śmierci została zastąpiona dożywociem. Ustawodawca pozostawił jednak furtkę, bo skazany - po 25 latach odsiadki - może starać się o warunkowe zwolnienie, czyli ma szansę powrotu do społeczeństwa.

Przeciwnicy takiego rozwiązania mówią, że to niesprawiedliwe, by społeczeństwo na długie lata brało na swoje utrzymanie zbrodniarzy. - O zniesieniu kary śmierci zdecydowały względy polityczne. Chodziło o dostosowanie naszych przepisów do tych, obowiązujących w Unii Europejskiej. Kara ma być humanitarna - mówi Waldemar Krawczyk. - Ale rozumiem też sprzeciw społeczeństwa, które jest oburzone tym, że więzień dostaje posiłki pod nos, korzysta z biblioteki, ma dostęp do gier...

Dziś kodeks karny kładzie akcent na resocjalizację, ale ta często istnieje tylko na papierze.

- Osoby, które były w zakładzie karnym, często tam wracają. Zdarzały się też przypadki, że skazany wychodził na przepustkę i popełniał brutalne przestępstwo. Choć teoretycznie powinien być on już w znacznym stopniu zresocjalizowany - mówi emerytowany sędzia. - Zwolennicy kary śmierci mówią, że wprowadzenie jej będzie odstraszało potencjalnych sprawców. Przeprowadzono nawet badania na ten temat i wynika z nich, że surowa kara wcale nie zniechęca do popełnienia zbrodni. Z drugiej strony, ponad połowa społeczeństwa chciałaby jej przywrócenia.

Nasz gość w szczerej rozmowie zdradza, któremu polskiemu przestępcy miałby odwagę wymierzyć karę śmierci.

W USA przeprowadzono badania na temat tego, ilu skazanych mogło stracić życie na skutek błędu sędziowskiego. Wyniki są zatrważające. Więcej o tym w programie Gość nto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska