Sejmik województwa opolskiego stara się o komorę hiperbaryczną dla regionu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W normalnych warunkach usunięcie tlenku węgla z organizmu zaczadzonego człowieka trwa 4 godziny. W komorze hiperbarycznej ten czas jest skrócony do 20 minut.
W normalnych warunkach usunięcie tlenku węgla z organizmu zaczadzonego człowieka trwa 4 godziny. W komorze hiperbarycznej ten czas jest skrócony do 20 minut. Andrzej Zgiet
Samorząd województwa stara się o komorę hiperbaryczną dla regionu. W poniedziałek zajęła się tą sprawą komisja zdrowia sejmiku. Prawdopodobnie komora stanie w Wojewódzkim Centrum Medycznym.

W normalnych warunkach usunięcie tlenku węgla z organizmu zaczadzonego człowieka trwa 4 godziny. W komorze hiperbarycznej ten czas jest skrócony do 20 minut.

To tylko jedno z zastosowań urządzenia. Leczenie czystym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem usprawnia regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku oparzeń, stopy cukrzycowej, powikłań po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także powstawaniu nowych naczyń krwionośnych w przypadku urazu lub choroby. Terapia hiperbaryczna zmniejsza stan zapalny i jest skuteczna w infekcjach bakteryjnych czy boreliozie. Ma także działanie odmładzające.

- Naszych pacjentów wysyłamy do Siemianowic, a nawet do Gdańska. Komora jest nam bardzo potrzebna i trzeba robić wszystko, aby znalazła się na Opolszczyźnie - mówi dr Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku.

Tej sprawie poświęcone było poniedziałkowe posiedzenie Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Sejmiku Województwa, na które zaproszono m.in. dyrektorów kilku szpitali. O znaczeniu i korzyściach leczenia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej mówił Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, którego specjaliści podejmą się przeszkolenia opolskiego personelu.

Komora hiperbaryczna najpewniej trafi do opolskiego WCM - to nie tylko największy szpital w regionie, ale już wkrótce także zaplecze kliniczne kierunku lekarskiego na UO.

- Chętnie otworzymy oddział leczniczy z zapleczem rehabilitacyjnym - potwierdził dr Andrzej Kucharski, dyrektor ds. medycznych WCM.

Dyskutowano też o możliwościach sfinansowania urządzenia. 12-osobowa komora hiperbaryczna kosztuje ponad 4 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska