Sejmik Województwa Opolskiego uchwalił rezolucję na 30-lecie porozumienia polsko-niemieckiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
UMWO
Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję z okazji 30. rocznicy podpisania porozumienia pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”

- W dniu 17 czerwca 1991 roku został podpisany traktat między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w którym obie strony zadeklarowały, iż będą kształtować swoje stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaźni oraz dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane będą prawa człowieka i wolności a granice utracą dzielący państwa charakter – przypomnieli radni. - Strony oświadczyły również, że wszelkie spory rozstrzygane będą wyłącznie za pośrednictwem środków pokojowych. Uzgodniono ponadto, iż członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce oraz osoby zamieszkałe w RFN posiadające niemieckie obywatelstwo, ale polskiego pochodzenia lub przyznające się do języka, kultury lub tradycji polskiej, mają prawo do swobodnego wyrażania, zachowania i rozwijania swej tożsamości etnicznej, kulturalnej, językowej i religijnej bez jakiejkolwiek próby asymilacji wbrew ich woli.

- Z perspektywy mieszkańców województwa opolskiego pozytywnie oceniamy i cieszymy się z intensywności kontaktów politycznych, gospodarczych i społecznych pomiędzy Polską a Niemcami na przestrzeni ostatnich 30 lat. Przypadająca w tym roku 30. rocznica podpisania traktatu jest okazją do podsumowania, a jednocześnie refleksji nad relacjami obu państw, w szczególności z perspektywy regionu zamieszkiwanego przez liczną mniejszość niemiecką ale jednocześnie regionu, który współpracuje z Krajem Związkowym Nadrenia - Palatynat (...). Uroczyste podpisanie oświadczenia o współpracy pomiędzy regionami miało miejsce 11 września 2001 w Moguncji - napisano w rezolucji.

W kontekście zapisów traktatu dotyczących mniejszości niemieckiej w Polsce oraz osób zamieszkałych w RFN posiadających niemieckie obywatelstwo, ale polskiego pochodzenia lub przyznających się do języka, kultury lub tradycji polskiej Sejmik Województwa Opolskiego apeluje o rzetelną realizację przez rządy obu krajów zapisów polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu z 12 czerwca 2011 w sprawie wspierania niemieckiej mniejszości w Polsce i Polaków oraz obywateli niemieckich polskiego pochodzenia w Niemczech. Apelujemy , aby zapisów Traktatu nie oceniać i analizować jedynie z perspektywy Warszawy i Berlina, ale przede wszystkim z poziomu regionów polskich i ich współpracy z niemieckimi landami - czytamy w dokumencie.

- Apelujemy do rządów obu krajów o realizację zapisów porozumienia i tego, do czego oba rządy się zobowiązały przy polsko-niemieckim Okrągłym Stole – mówi Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider TSKN. - To jest ważny głos, bo przypomina, że rocznica jest ważna, ale tak naprawdę ważne jest wypełnienie traktatu praktyką – należy do nich partnerstwo między regionami. Podkreśliliśmy, że polsko-niemieckie konsultacje powinny być regularne i podejmować należy działania na rzecz realizacji postulatów Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. Taki był cel Okrągłego Stołu. Wyrażam po raz kolejny ubolewanie, że ten format kontaktów od lat nie jest praktycznie realizowany. Co nie zmienia faktu, że pewne rzeczy się udały. Jest pewien postęp w nauczaniu języka polskiego w Niemczech, m.in. w Nadrenii Północnej Westfalii. W Opolu realizowany jest projekt powstania Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego w Opolu przy dużym zaangażowaniu przede wszystkim samorządu województwa i rządu Niemiec i mniejszym polskiej strony rządowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska