Sejmowe komisje zajmują się tematem skażenia Odry. PSL wyjaśnia, jaki jest cel ich zwołania

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Gryfino, 16.08.2022. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stawiają na Odrze kolejną zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb, 16 bm. w Gryfinie
Gryfino, 16.08.2022. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stawiają na Odrze kolejną zaporę elastyczną mającą za zadanie wyłapywanie śniętych ryb, 16 bm. w Gryfinie PAP/Marcin Bielecki
W środę po południu rozpoczęło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas którego przedstawiona ma być informacja na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Na posiedzeniu komisji obecni są m.in. wiceministrowie Marek Gróbarczyk i Jacek Ozdoba. W rozmowie z polskatimes.pl poseł Marek Sawicki (PSL - KP) wyjaśnia, jaki jest cel zwołania sejmowych komisji.

Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, powiedział polskatimes.pl, że komisje zostały zwołane po to, by wypełnić konstytucyjny obowiązek, dotyczący obowiązku organów państwa do informowania obywateli o stanie środowiska. – Tym samym wypełniamy prawo obywateli do uzyskania tej informacji – dodał.

Dopytywany, co w sprawie skażenie Odry, jego zdaniem zawiodło, poseł Sawicki wyjaśnił, że wszystko. – Wszystko zawiodło i tego się nie tego się w tej chwili nie da zidentyfikować. Ja, jako obywatel, chciałbym wiedzieć, co w Odrze było w dniach 26-31 lipca, a tego nie wiem. Uważam, że wtedy próbki pobierano i władza państwowa wie, a obywatele nie wiedzą. Chciałbym się też dowiedzieć, dlaczego władza państwowa nie chce nam o tym powiedzieć – mówił.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z PAP.PL przekazała rano, że dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn. – Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych – dodała. Podkreśliła, że sanepid bada ujęcia wody regularnie. – Nie ma zagrożenia dla wody pitnej – powiedziała szefowa MKiŚ.

– Jeśli to nie były warunki naturalne, to były to po prostu działania wynikające z tytułu oczyszczalni ścieków, które po prostu spuściły substancje niebezpieczne, nieoczyszczone (...), i to spowodowało zatrucie – powiedział z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejmowe komisje zajmują się tematem skażenia Odry. PSL wyjaśnia, jaki jest cel ich zwołania - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska