Ludzie grubi są mniej sprawni fizycznie, a więc i seksualnie. Otyłość ma też negatywny wpływ na ich samoocenę, powoduje strach przed niską oceną partnera czy partnerki, wręcz odrzuceniem. Brak fizycznej możliwości skonsumowania uczucia, a także stresy związane z własnym złym wizerunkiem są powodem depresji i kryzysu w związku.
- Uroda i wygląd zewnętrzny są pierwszymi czynnikami, które rzutują na nasze postępowanie w wyborze odpowiedniego partnera czy partnerki - mówi lek. med. Andrzej Depko, seksuolog, konsultant serwisu www.odchudzanie.org.pl. - Za pośrednictwem wzroku ludzie wyrabiają sobie pogląd o drugiej osobie w ciągu pierwszych 3 sekund. 99% opinii o danej osobie powstaje u innych w ciągu pierwszych dziewięćdziesięciu sekund kontaktu.
Opolski ginekolog i seksuolog Piotr Pośpiech potwierdza:
- Otyłość jest także przypadłością polskiego społeczeństwa i odbija się również na naszej kondycji seksualnej.
Jeżeli osoba z nadwagą pragnie znaleźć partnera, musi pokonać poczucie własnej niższej samooceny, z którą wiążą się:
brak poczucia akceptacji otoczenia,
niezdolność realizowania planów życiowych,
pesymizm,
stany obniżonego nastroju.
Czy ktoś taki znajdzie drugą połówkę?
W złej sytuacji są też osoby będące już w związku, które zaczynają tyć.
Ekspert
Ekspert
Piotr Pośpiech, ginekolog seksuolog:
- Badania na grupie 928 osób otyłych przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez Północnoamerykańskie Towarzystwo Badań nad Otyłością wykazały, że 65% osób zgłaszało problemy w sferze seksualnej w porównaniu do 5% z grupy kontrolnej, którą stanowili ludzie z prawidłową masą ciała.
50% spośród badanych odczuwało spadek popędu seksualnego oraz brak chęci do podejmowania współżycia,
42% odczuwało problemy w jakości doznawanych odczuć w czasie aktu seksualnego,
41% świadomie unikało kontaktów seksualnych. W grupie kontrolnej 2% odczuwało brak chęci współżycia, zaś 3% unikało kontaktów seksualnych.
Wyniki te potwierdzają tylko to, co w praktyce obserwuję. Do gabinetu trafiają pary otyłe, co ciekawe, rzadziej skarżą się one na dyskomfort psychiczny związany ze świadomością swej nieatrakcyjności i niezgrabności. Pacjenci nie mówią o tym, że czują się źle w swym "za dużym" ciele. Skarżą się jednak na pewne problemy mechaniczne w uprawianiu seksu. Doradzam wówczas odpowiednie pozycje seksualne np. siedząco-klęczące (ona siedzi, on klęczy czy stoi). Najważniejsze jest jednak, by zminimalizować przyczynę problemów - a więc otyłość - oraz wynikające z niej choroby - cukrzycę czy nadciśnienie.
Dlatego:
1. Zwiększ aktywność fizyczną (codziennie przejdź 10 000 kroków, tj. 5 km) i stosuj dietę zawierającą mniej o 500 kcal w odniesieniu do twego zapotrzebowania energetycznego.
2. Wprowadź do diety więcej ziaren, orzechów i warzyw oraz ryb i owoców morza. Pamiętaj: zdrowa dieta zawiera sporo afrodyzjaków.
3. Pamiętaj: aktywność seksualna wpływa dobrze na kondycję układu sercowo-naczyniowego.
- Jeśli gdzieś u podłoża naszego funkcjonowania tkwi przekonanie o własnej nieatrakcyjności, to nie pozwala ono skoncentrować się na własnych odczuciach i "dostroić się" do partnera, lecz każe czujnie śledzić jego reakcje - mówi seksuolog - To jakby stan ciągłego pogotowia: czekam na sygnał, że mu się nie podobam, że jest niezadowolony, znudzony, rozczarowany. Taka kontrola nie pozwala na swobodę w relacji.
Pełne dezaprobaty spojrzenia, przytyki, niby dobre rady typu: "Zrób coś z sobą!" - nie pomagają. Potwierdzają własne przekonania: jestem gruba (gruby), a więc niekochana (niekochany)! Nawet jeśli dojdzie do zbliżenia, trudno o satysfakcję seksualną, w świadomości takich osób rodzi się wtedy przekonanie, że nie zasługują one na przyjemność. Brak satysfakcji seksualnej prowadzić będzie do unikania bliskości fizycznej, zaniku intymności pomiędzy partnerami. Koło się zamyka.
Problemy seksualne wynikają także z objawów chorobowych związanych z otyłością. U grubych częściej niż u ludzi o normalnej masie występuje cukrzyca, która przez zmiany w naczyniach krwionośnych czy w obwodowym układzie nerwowym łączy się często z zaburzeniami w sferze seksualnej, polegającymi zwykle na osłabieniu libido, a u mężczyzn na zmniejszeniu potencji i z zaburzeniami sprawności erekcyjnej.
Panowie chorzy na cukrzycę mają mniejsze stężenie w surowicy krwi testosteronu, poza tym występują u nich zaburzenia mechanizmów naczyniowych i neurogennych regulujących mechanizm wywoływania i utrzymania wzwodu.
Nadwaga lub otyłość często prowadzą do chorób, które wymagają przyjmowania wielu leków, np. przeciwko nadciśnieniu tętniczemu, których działanie uboczne wpływa ujemnie na sprawność seksualną.
- Zdarza się ponadto, że osoby bardzo otyłe mogą mieć trudności w odbyciu stosunku z powodów czysto mechanicznych, zwłaszcza jeśli to dotyczy obydwojga partnerów. Obwód brzucha może być na tyle duży, że odbycie stosunku płciowego może być niemożliwe - podsumowuje Andrzej Depko. - Mogą wówczas jedynie podejmować zastępczą aktywność seksualną: pieszczoty czy stosunek hiszpański (pomiędzy piersi).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?