Sensacyjne odkrycie: Kości z Gogolina zawierały białko sprzed 240 milionów lat!

Redakcja
Dr Andrzej Boczarowski
Dr Andrzej Boczarowski Mikołaj Suchan (O)
W pochodzących sprzed prawie ćwierć miliarda lat kościach prehistorycznych gadów, znalezionych w Gogolinie odkryto białko, aminokwasy i naczynia krwionośne.

Dwieście czterdzieści milionów lat temu mogło być tak: nagły kataklizm morski, np. tsunami, zabija dwa gady, które wiodły lądowo-morski oraz morski tryb życia (notozaura i tanystrofa). Żywioł pochłania ciała ofiar w morskim środowisku, grzebie je na setki milionów lat, dopóki nie odnaleźli ich współcześni naukowcy. Odnaleźli i zbadali, dokonując przełomowego odkrycia i dziękując losowi za to, że śmierć gadów nastąpiła nagle, a ciała zwierząt równie szybko zostały zakonserwowane.

Związani z krasiejowskim Parkiem Nauki i Ewolucji Człowieka naukowcy, dr Andrzej Boczarowski oraz Dawid Surmik zidentyfikowali i opisali najstarsze białka na świecie. Odkrycia dokonano w kościach prehistorycznych gadów znalezionych w Gogolinie oraz w dzielnicy Miasteczka Śląskiego - Żyglinie, niedaleko Tarnowskich Gór.

- Zastanowił mnie ciemny kolor jamy szpikowej kości, którą otrzymaliśmy do zbadania ze zbiorów Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej - mówi Dawid Surmik,który prowadził badania w ramach doktoratu. Szczątki kostne wziął pod mikroskop i odkrył coś, czego teoretycznie nie powinno być w tak starym materiale - naczynia krwionośne.

- Mówiąc szczerze, trochę się ich tam spodziewałem, miałem przeczucie - mówi.

Dalsze szczegółowe badania doprowadziły do kolejnego sensacyjnego odkrycia - doskonale zachowanych cząstek białka oraz aminokwasów.

- To materia organiczna mająca ćwierć miliarda lat! - mówi dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz naukowiec z PNiEC w Krasiejowie. - Do tej pory najstarsze szczątki organiczne miały “zaledwie” 80 milionów lat. To tak jakby odkryć nowy gatunek, nową rzekę, nową górę.

Jak podkreśla Boczarowski, polscy naukowcy, na polskim materiale i przy wykorzystaniu polskiego sprzętu (m.in. badań rtg) dokonali odkrycia, które zaczyna nowa epokę badań paleontologicznych. Teraz wykopaliska będzie się prowadzić w materiale genetycznym, nie w plenerze.

Badania prowadzili paleontolodzy: mgr Dawid Surmik, dr Andrzej Boczarowski oraz fizycy ciała stałego: prof. Jacek Szade, dr Katarzyna Balin, fizyk molekularny dr Mateusz Dulski, biogeolog dr hab. Barbara Kremer oraz histolog i morfolog prof. Roman Pawlicki. Prowadzono je w Śląskim Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska