Setki komputerów trafią do opolskich szkół i przedszkoli

sxc
sxc
Nowoczesny sprzęt będzie zakupiony do 112 opolskich placówek oświatowych.

Podręczniki w formie elektronicznej, lekcje z tablicą interaktywną, rzutnikiem czy wizualizerem i zadanie domowe w internecie - to jedne z licznych możliwości z jakich będą korzystały szkoły, które biorą udział w projekcie "Opolska e-szkoła, szkoła ku przyszłości".

W poniedziałek została podpisana umowa z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Informatycznego i Telekomunikacją Polską.

- Jest to pierwszy taki projekt w kraju - mówi Barbara Kamińska, wicemarszałek województwa opolskiego. - Będzie w nim uczestniczyć 45 tysięcy osób.

Większość, bo ponad 38 tysięcy, to uczniowie i dzieci z 112 opolskich szkół i przedszkoli.

- To przede wszystkim do nich skierowany jest projekt - mówi Lesław Tomczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu, koordynator "Opolskich e-szkół". - Chodzi o to, aby uczniowie potrafili wykorzystać technologie w nauce i własnym rozwoju.

W tym celu do szkół trafi m.in. 555 rzutników i tablic interaktywnych, tyle samo projektorów multimedialnych i ponad 5,5 tysiąca notebooków. Do tego urządzenia biurowe, wizualizery, czy Infokioski. W każdej szkole będzie także internet bezprzewodowy.

Oprócz sprzętu w ramach projektu ma powstać portal eSzkoła.

- Każdy z uczniów będzie mógł stworzyć własny e-profil - mówi Lesław Tomczak. - Będzie to miejsce gdzie uczniowie będą przechowywać swoje prace czy sprawdziany. Będą mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami, a rodzice dowiedzieć się więcej o sukcesach czy problemach dziecka.

Na portalu będzie także wirtualna biblioteka, a w niej podręczniki i lektury w wersji elektronicznej.

Również zarządzanie szkołą przeniesie się do sieci. Na portalu pojawią zastępstwa, aplikacje do obsługi kadr i płac, a także wirtualny sekretariat, dzięki któremu wszystkie wnioski będzie można wypełniać w internecie.
Z portalu będą mogli także korzystać rodzice, choćby przez wgląd do dziennika elektronicznego.

Platforma będzie dostępna dla wszystkich szkół w województwie. Jednak tylko te, które biorą udział w projekcie w pełni z niej skorzystają.

- Pozostałe będą miały dostęp do zamieszczonych materiałów i pomocy dydaktycznych - wyjaśnia Lesław Tomczak.

Jeszcze w tym tygodniu ma odbyć się spotkanie wykonawcy i dyrektorów szkół, następnie rozpocznie się techniczna realizacja projektu. Ze sprzętu i portalu uczniowie, nauczyciele i rodzice skorzystają od 1 grudnia tego roku.

- Udział jednej szkoły w projekcie to pół miliona złotych, z czego 75 tys. zł. wynosi wkład własny organu prowadzącego - mówi Lesław Tomczak.

W sumie na realizację "Opolskich e-szkół" zostanie przeznaczone blisko 55 mln. zł. Aż 85 proc. tej sumy to pieniądze z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska