MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezonowy wzrost zachorowań na COVID-19. W przychodniach w Opolu brakuje szczepionek

Mateusz Majnusz
Pacjenci, którzy decydują się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, mogą spodziewać się wykonania testu „combo”
Pacjenci, którzy decydują się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, mogą spodziewać się wykonania testu „combo” Janusz Wójtowicz
W ostatnich tygodniach na Opolszczyźnie odnotowujemy sezonowy wzrost zachorowań na COVID-19. Jak informuje Centrum Zdrowia w Opolu, sytuacja jest stabilna i „nie ulega nasileniu”, choć w przychodniach pojawia się coraz więcej pacjentów z objawami infekcji.

- Obecnie dominujący wariant koronawirusa powoduje łagodny przebieg choroby, przypominający przeziębienie lub objawy grypy. Nie jest to jednak powód do lekceważenia sytuacji, zwłaszcza dla osób starszych i przewlekle chorych, które są szczególnie narażone – ostrzega Jolanta Kawecka, rzeczniczka prasowa Centrum Zdrowia.

Pacjenci zgłaszają się do przychodni z klasycznymi objawami infekcji, takimi jak gorączka, katar czy ogólne osłabienie. Mimo rosnącej liczby przypadków, w przychodniach na terenie Opola nie odnotowano znaczących kolejek do rejestracji.

- Jeśli czujemy się źle, mamy gorączkę, katar i ogólne osłabienie, można posiłkować się testem kupionym w aptece – radzi Kawecka.

Pacjenci, którzy decydują się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, mogą spodziewać się wykonania testu „combo” w gabinecie zabiegowym lub laboratorium danej przychodni. Wynik testu jest decydujący w kwestii leczenia.

Sytuacja jest jednak utrudniona przez brak szczepionek

- Zapas szczepionek, który posiadaliśmy, się wyczerpał. Cały czas oczekujemy na możliwość zakupu nowych szczepionek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, gdzie preparatów na razie nie ma – przyznaje Kawecka. Z tego powodu mieszkańcy Opola muszą uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o możliwość uaktualnienia swojej ochrony przed wirusem.

W placówkach Centrum Zdrowia pojawiają się już pierwsze środki ostrożności.

- Zalecamy przebywanie w przychodni w masce, jeśli czujemy się źle – apeluje Kawecka.

Część personelu medycznego, w tym lekarze i pielęgniarki, również wróciła do noszenia masek podczas przyjmowania pacjentów.

Eksperci podkreślają, że choć obecny wariant koronawirusa wydaje się łagodniejszy, wciąż może stanowić poważne zagrożenie dla osób z grup ryzyka. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim osoby starsze, powyżej 60. roku życia, osoby z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie, przewlekłe choroby płuc czy nerek, a także pacjenci z osłabionym układem odpornościowym, w tym osoby po przeszczepach, pacjenci onkologiczni oraz kobiety w ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska