Short track. Filipowicz najszybszy na 500 metrów

Adam Fiipowicz
Adam Fiipowicz Sławomir Jakubowski
Adam Filipowicz z AZS-u Politechnika Opole wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski na najkrótszym dystansie i obronił tym samym tytuł sprzed roku.

W ćwierćfinałach Filipowicz uzyskał trzeci wynik za Bartoszem Konopko i Szymonem Wilczykiem (Juvenia Białystok). Ta dwójka była też szybsza w półfinałach, a w swoim Filipowicz był drugi za Wilczyńskim. W decydującym biegu tylko zawodnik AZS-u został sklasyfikowany, gdyż za utrudnianie wykluczeni zostali Wilczyk i Wojciech Kamieński, a nie ukończył biegu Konopko. Pozostali dwaj opolanie zajęli dalsze miejsca. 24. był Mateusz Krzemiński, a 30. Patryk Olender.

Filipowicz na podium stanął jeszcze na dystansie 1500 metrów. Był najszybszy w swoim półfinale wyprzedając Kamieńskiego i Kraśnickiego. W wyścigu medalowym lepsi okazali się dwaj zawodnicy, którzy osiągali wcześniej dużo lepsze czasy. Teraz walka trwała do mety, a wygrał Konopko (czas 2.29,199 min), przed Wilczykiem (2.29,339). Trzeci Filipowicz uzyskał czas 2.29,588. Olender został z kolei sklasyfikowany na 26. miejscu, a Krzemiński na 35.

Rywalizację kobiet zdominowały siostry Maliszewskiego z Białegostoku. Natalia wygrała bieg na 1500 m, a Patrycja zwyciężyła na najkrótszym dystansie. Ta druga, o obecnie najlepsza polska zawodniczka short tracku, medalistka ME i z powodzeniem rywalizująca ze światową czołówką, na najdłuższym dystansie była ponadto druga i to z pewnością mała niespodzianka. Brąz na 1500 m wywalczyła inna białostoczanka Nikola Mazur.

Najwyższe miejsce z opolanek zajęła Oliwia Gawlica, która była siódma, po wygraniu finału. B. Wcześniej w ½ finału zajęła w swoim biegu trzecią lokatę za Magdaleną Warakomską i P. Maliszewską. Z kolei mająca większe szanse na medal Marta Wójcik z AZS-u w półfinale została wykluczona za utrudnianie i nie została sklasyfikowana, podobnie jak jej klubowa koleżanka Kamila Bąk, która nie pojawiła się na starcie półfinału. 10. miejsce przypadło Wiktorii Tkaczuk, 22. Magdalenie Wildze, 26. Katarzynie Iwach i 30. Paulinie Wildze (wszystkie AZS PL)

W sprinterskiej rywalizacji P. Maliszewska wygrała przed siostrą i Mazur. Wójcik znów w półfinale została ukarana wykluczeniem, a Gawlica w swoim biegu była ostatnia i w finale B zapewniła sobie 7. miejsce. Ponownie 10. lokata przypadła Tkaczuk, 18. była Iwach, 19. M. Wilga, a 23. Bąk.

W niedziele odbędzie się indywidualna rywalizacja na 1000 m, w finale sztafety powalczą nasze dziewczęta, a na zakończenie odbędą się superfinały z udziałem najlepszej ósemki w łącznej punktacji trzech dystansów.