Short track. Krzemiński najlepszy, Tkaczuk druga

Wiktoria Tkaczuk prowadzi stawkę zawodniczek.
Wiktoria Tkaczuk prowadzi stawkę zawodniczek. Anatol Chomicz
W Sanoku odbyła się piąta seria zawodów z cyklu Danubia, w której z sukcesami rywalizowali młodzi zawodnicy AZS-u Politechnika Opolska.

Prawo startu wywalczyli oni podczas bardzo dobrych dla nich zawodów kontrolnych w Gdańsku, a w już w międzynarodowej stawce potwierdzili wysoką dyspozycję.

Po raz trzeci w tym sezonie w swojej grupie wiekowej triumfował Mateusz Krzemiński, który wcześniej był najlepszym juniorem D w Rumunii i Bułgarii. Tym razem wyprzedził wyraźnie Rosjanina i Węgra. Na 777 i 1000 metrów odnotował swoje drugie wyniki w sezonie, wygrywając krótszy dystans i będąc drugim na kilometr. Krzemiński wyraźnie triumfował też w finale sprintu.

Życiówki na 500 i 1000 m poprawiła niespełna 14-letnia Wiktoria Tkaczuk, która zawody zakończyła na 2. miejscu w wieloboju. Zdecydowała o tym w głównej mierze wpadka na 1500 m. Opolanka nie dostała się bowiem do finału i zajęła 7. lokatę. Starty odrabiała skutecznie na krótszych dystansach. Finał 500 m i dystansu dwa razy dłuższego zakończyła na 2. miejscu.

W rywalizacji seniorek Katarzyna Iwach trzykrotnie była szósta, a wielobój zakończyła na 7. pozycji. Wreszcie niespełna 12-letnia Magdalena Zych, która tydzień temu była najlepsza w juniorkach D, w punktacji łącznej zajęła 18. lokatę. Bardzo dobrze pojechała na 1000 m, zajmując 9. lokatę, a uzyskany czas (1.48,928 min) jest jej rekordem życiowym. Na 500 m odpadła w 1/4 finału i zajęła 16. miejsce, a na 777 m była 25.