Short track. Mateusz Krzemiński zdobył Puchar Europy

Mateusz Krzemiński
Mateusz Krzemiński Sławomir Jakubowski
Niespełna 14-letni zawodnik AZS-u Politechnika Opole został nieoficjalnym mistrzem Europy, bo taką rangę miały zawody w Budapeszcie.

Krzemiński w tym sezonie wygrał trzykrotnie zawody z cyklu Danubia Cup, w krajowym finale zawodów rankingowych zajął 9. lokatę wśród seniorów zajmując wówczas 6 i 5 miejsce na dwóch dystansach. Na Węgrzech był faworytem rywalizacji w grupie Junior D i spisał się doskonale.

Na dystansach 777 i 1000 m osiągnął drugie wyniki w swojej karierze, zwyciężył też na 500 metrów i bezapelacyjnie wygrał cały Puchar Europy w wieloboju. Na 1000 m Krzemiński uzyskał czas 1.35,943 minuty i w finale wyprzedził Rosjanina Wladimira Balbekowa i Węgra Bence Nogradi.

Na 500 m opolanin miał już wyraźną przewagę. Triumfował z czasem 46,051 sek. Drugi Bułgar Lubomir Kalczev był wolniejszy w finale o ponad sekundę, a trzeci Nogradi o blisko półtorej. Wreszcie na 777 m jako jeden z dwóch zawodników pojechał w zawodach poniżej 1,15 min, a w decydującym wolniejszym biegu (1.20,504 min) wyprzedził Włocha Giuseppe Romeo i Węgra Petera Jaszapati.

W rywalizacji brała też udział jeszcze dwójka zawodniczek AZS-u Politechnika. Rówieśnica Krzemińskiego - Wiktoria Tkaczuk startowała w starszej grupie w klasie junior C i zajęła ostatecznie 9. lokatę. Złożyło się na to 8. miejsce na 1500 m, 7. na 500 m oraz 12. na 1000 m. W gronie najstarszych uczestniczek rywalizowała z kolei Katarzyna Iwach, plasując się pod koniec "dziesiątki" na dystansach w klasyfikacji wielobojowej zajęła 9. pozycję.