Short track. Oliwia Gawlica spłatała figla faworytce

Oliwia Gawlica zaliczyła upadek w finale 500 metrów, ale to ją tylko zmobilizowała. Dwa razy stanęła na podium (1000 i 1500 metrów) i wygrała superfinał. Sławomir Jakubowski
Drugie miejsce w wieloboju podczas mistrzostw Polski seniorów oraz trzy medale na dystansach dały Oliwii Gawlicy przepustkę na mistrzostwa świata w Korei. Na podium był też Adam Filipowicz.

W Gdańsku łyżwiarze walczyli o medale, ale także o miejsce w kadrze narodowej na mistrzostwa świata, które w najbliższy piątek rozpoczynają się w stolicy Korei Południowej - Seulu. Do rywalizacji przystąpiło około 50 zawodników i zawodniczek, a kwalifikację uzyskiwali najlepszy mężczyzna w wieloboju oraz dwie najlepsze panie w ogólnej klasyfikacji.

Co prawda w stawce zawodników bezapelacyjnie najlepszy był na trzech dystansach Bartosz Konopko, ale nabawił się kontuzji kolana i w kadrze na zawody w Seulu zastąpi go drugi w stawce Rafał Anikiej (obaj Juvenia Białystok). W zmaganiach kobiet triumfowała ich klubowa koleżanka Magdalena Warakomska przed Gawlicą. Zawodniczka AZS-u Politechniki Opole jeździła bardzo dobrze i wyprzedziła faworyzowaną Natalię Maliszewską, która stawała w tym sezonie na podium Pucharu Świata i Monikę Grządkowską (Stoczniowiec Gdańsk).

Rywalizacja rozpoczęła się zgodnie z planem, gdyż Maliszewska triumfowała na 500 m, a pecha miała Gawlica. Na starcie stanęła legitymując się drugim czasem, ale upadła i nie ukończyła dystansu, zajmując 4. lokatę. To ją wyraźnie podrażniło. W decydującym o rozdziale medali biegu na 1500 m nie dała rady Warakomskiej, ale wyprzedziła Maliszewską i wróciła do walki o wyjazd na MŚ.

Na dystansie kilometra znów wszystko rozstrzygało się między tą trójką. Gawlica znów była druga, a rywalki z Białegostoku zamieniły się miejscami. O wszystkim zdecydował więc superfinał na 3000 m. W nim opolanka „odpaliła” na finiszu nieznacznie wyprzedzając Warakomską i Grządkowską.

Maliszewska była dopiero ósma i Gawlica w wieloboju wyprzedziła ją o dwa punkty. Na 12. miejscu sklasyfikowana została Magdalena Wilga, a na 13. Katarzyna Iwach (obie docierały do finałów B). Wraz z Gawlicą i Magdaleną Szwajlik wywalczyły natomiast brąz w sztafecie, ustępując Juvenii i Orłowi Elbląg.

Na podium stanął też zawodnik AZS-u Adam Filipowicz. W wieloboju zajął 3. miejsce, za Konopką (108 pkt) i Anikiejem (76 pkt). Nasz akademik zdobył 55 pkt. Dwudziesty był z kolei jego kolega z klubu Patryk Olender.

Brąz Filipowicz przypieczętował w ośmioosobowym superfinale, w którym szybszy był tylko Anikiej. Na dystansach na podium nie stanął zaś tylko na 500 m, zajmując w finale 4. lokatę. Na 1500 m wyprzedzili go Konopko i Anikiej, a na kilometr - Konopko i Krystian Korecki (Juvenia).