Short track. Opolska młodzież walczyła w zawodach w Białymstoku

Oliwia Gawlica
Oliwia Gawlica fot. Sławomir Mielnik
Wciągu dwóch dni rozgrywano tam Ogólnopolskie Zawody Rankingowe, kolejną rundę Pucharu Polski oraz kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (odbędzie się 12-14 lutego w Świdnicy).

Opolski Międzyszkolny Klub Łyżwiarstwa Szybkiego wystawił do tej rywalizacji najmłodsze zawodniczki. W stawce kilkudziesięciu rywalek spisały się one bardzo przyzwoicie.

W kategorii juniorek D w OZR klasą dla siebie była Oliwia Gawlica. Wygrała dystanse 500 i 1000 m oraz wielobój. Bardzo dobry wynik zanotowała też na swoim koncie Karina Byrska, która była dwa razy na 3. miejscu. Taką pozycję wywalczyła również w wieloboju.

13-letnia Gawlica, jako jedyna z opolanek, walczyła też z seniorkami w Pucharze Polski. Na dystansie 1000 m zajęła bardzo dobre 5. miejsce, na 500 miała upadek, a w wieloboju była 11. Oba dystanse i wielobój wygrała natomiast Agnieszka Tawrel z miejscowej Juvenii.

- Oliwia, która jeszcze sześć lat będzie juniorką, już teraz uzyskuje czasy porównywalne z seniorkami - mówi Anna Łukanowa-Jakubowska. - Rokuje duże nadzieje na przyszłość i niedługo razem z Martą Wójcik będzie stanowić o sile naszego klubu. W Białymstoku chciałam zobaczyć jak poradzi sobie startując ze starszymi zawodniczkami i wynik był bardzo dobry. Widać, że Oliwia robi systematyczne postępy.
Awans do OOM bez problemów wywalczyły Ada Birecka i Katarzyna Iwach. Oprócz nich do Świdnicy pojadą Angelika Nowakowska, Marta Wójcik i Patrycja Staruchowicz, które wcześniej zapewniły sobie olimpijskie przepustki.

W najmłodszej kategorii juniorek E dzielnie walczyły siostry Paulina i Magdalena Wilga oraz debiutantka Karolina Grzegocka.

Na dystansie 333 m Magdalena dotarła do finału, zajmując 4. miejsce, a jej siostra była 5. Na 222 m Paulinę sklasyfikowano na 5., a Magdalenę na 7. pozycji. W wieloboju na 5. pozycji uplasowała się Magdalena, a na 6. miejscu Paulina. Grzegocka była natomiast 12. w klasyfikacji wielobojowej.