Short track. Troje zawodników AZS-u jedzie na ME

Marta Wójcik (z lewej) i Oliwia Gawlica.
Marta Wójcik (z lewej) i Oliwia Gawlica. Sławomir Jakubowski
Po zawodach w Białymstoku poznaliśmy skład kadry na mistrzostwa Europy, które w weekend odbędą się w Holandii. Z AZS-u Politechnika Opole Jadą Marta Wójcik, Oliwia Gawlica i Adam Filipowicz.

Puchar Polski seniorów był dla naszych zawodników eliminacją do kadry na zawody w Dordrecht. Miejsce w niej miały zagwarantowane bez startu w Białymstoku siostry Patrycja i Natalia Maliszewskie z Juvenii, które w tym sezonie bardzo dobrze spisują się w Pucharze Świata i na ME pojadą indywidualnie i w sztafecie. Pod ich nieobecność pozostałe krajowe specjalistki od ścigania na krótkim torze walczyły o trzy przepustki.

Ostatecznie trafiły one do najlepszej w zmaganiach kwalifikacyjnych Magdaleny Warakomskiej (sztafeta) oraz do dwóch reprezentantek AZS-u Politechniki Opole: Marty Wójcik i Oliwii Gawlicy. Obie będą w naszej sztafecie, która dwa lata temu wywalczyła brąz, a wówczas jechały w niej Wójcik, a także Aida Bella z AZS-u.

Jeżeli chodzi o mężczyzn to start indywidualny w Holandii zapewnili sobie Bartosz Konopko i Szymon Wilczyk, którzy w Białymstoku byli najlepsi w wieloboju. Z kolei w sztafecie szansę powalczyć mają Wojciech Kamieński, Rafał Grycner oraz nasz Adam Filipowicz.
W Białymstoku najlepiej z opolan wypadła Wójcik. W finale 1500 metrów nieznacznie uległa tylko Warakomskiej, a obie miały sporą przewagę nad Gawlicą. Miejscami dwie pierwsze zmieniły się na sprinterskich 500 metrach, a na dwukrotnie dłuższym dystansie Wójcik była trzecia za Warakomską i Nikolą Mazur.

Gawlica 500 m ukończyła na 5. lokacie, a na 1000 m była 23. W łącznej punktacji Warakomska wyprzedziła Wójcik, a Gawlica była czwarta. Trzecia z naszych Kamila Bąk zajęła 10. pozycję.
W wyścigach mężczyzn Filipowicz w wieloboju został sklasyfikowany na 7. miejscu, po tym jak był piąty na 1500 i 500 m oraz szósty na 1000 m. Patryk Olender z AZS-y był z kolei ostatecznie 16.

Na lodzie startowała też młodzież. W grupie juniorów E czwartą lokatę wywalczył nasz Andrzej Radziejowski, który był dwa razy trzeci i raz czwarty. W juniorkach E siódma była Nikola Urbańczyk, a dziewiąta Julia Michalska. Opolanki zdominowały rywalizację wśród łyżwiarek 12-14-letnich. Wygrała bowiem Wiktoria Tkaczuk (na dystansach: 2., 1. i 2.), a trzecia była Magdalena Wilga (4., 3., 4.).